KOŁO DZIENNIKARSKIE W DOMU

Nauczyciel: Bogumiła Pierzchanowska

Przedmiot: koło dziennikarskie

Temat zajęć: Dziennikarstwo zmienia świat. Przeprowadzamy wywiad.

Cele: Ćwiczenie umiejętności pozyskiwania informacji. Kształtowanie odpowiedzialności za słowo. 

Materiały do pracy dla uczniów

Witam moje dziennikarki w trochę nietypowy sposób. Bardzo mi brakuje naszych czwartkowych spotkań!!! Wszystko jednak nadrobimy, kiedy już się spotkamy. Dziewczęta piszcie, wymyślajcie tematy, bądźcie aktywne. Kontaktujcie się ze mną przez dziennik elektroniczny lub moje konto na Office 365. Mój adres bogumila.pierzchanowska@speg.pl

Spotykanie w tym tygodniu poświęcimy wywiadom.

1. Wywiad to rozmowa dziennikarza z kimś interesującym. Jest to jednak rozmowa szczególna. Zadaniem dziennikarza jest pytanie, nie dyskusja! Dziennikarz jest pośrednikiem czytelnika, przemawia w jego imieniu, ma przekazać im to, co ich naprawdę zainteresuje. Często rozmawia z ludźmi, z którymi zwykły czytelnik nie ma szans się spotkać. W gazetce „Kujon” przeprowadzaliśmy wiele wywiadów.

Jaka jest recepta na dobry wywiad?

· Musisz interesować się tematem, na który będziesz rozmawiał.

· Jeśli rozmawiasz ze znaną osobą (pisarzem, politykiem, piosenkarzem), powinieneś zdobyć jak najwięcej informacji na jego temat.

· Przygotuje serię pytań. Staraj się, by były oryginalne, zaskakujące i przemyślane.

2. Materiał, z którym dzisiaj będziemy pracować, znajduje się w archiwalnych (dawnych) numerach „Kujona”, które posiadacie w domu. Link poniżej przekieruje was do strony, na której możecie obejrzeć wywiad z panią Ewą Nowak. https://www.youtube.com/watch?v=QjMPv3QbJlM

3. Polecenia do zajęć:

Obejrzyjcie wywiad telewizyjny z panią Ewą Nowak https://www.youtube.com/watch?v=QjMPv3QbJlM

Przeczytajcie wywiad z panią Ewą Nowak, który ukazał się w „Kujonie”.

Jak oceniacie swoją pracę?

Teraz czas na pracę samodzielną Wybierzcie osobę, z którą chciałybyście przeprowadzić wywiad. Może to być aktor, piosenkarz, młodzieżowy idol, yuotuber…, a może znany polityk. Przygotujcie pięć pytań, które zadałybyście tej osobie. Im odważniejsze i ciekawsze, tym lepiej. Pytania nie mogą być banalne. Wywiad musi zaciekawić!!! W wolnym czasie przyślijcie mi pytania na podane konto.

Dobrej zabawy!!! Pozdrawiam Was serdecznie.