KOŁO EKOLOGICZNE

Nauczyciel: Dr Piotr Adamiak

Przedmiot: Koło ekologiczne

Data realizacji: 27.03.2020r – 02.03.2020r.

Temat zajęć: Prowadzenie obserwacji online wybranych gatunków zwierząt

Cele: Zainteresowanie uczniów światem przyrody

≈     ≈     ≈

Proszę, abyście zaglądali do gniazda sokołów na Orlenie. W obecnej chwili samica sokoła wędrownego rozpoczęła znoszenie jaj, ale samica innego gatunku sokoła – raroga stepowego próbuje jej w tym przeszkodzić. Ciekawostką jest to, że ów raróg stepowy jest prawdopodobnie jedynym osobnikiem tego gatunku w naszym kraju. W obecnej chwili na podglądzie widzę tylko jedno jajo i nie wiem czy coś tam się nadal dzieje.

Sokoły można obserwować na żywo z dwóch kamer, także nocą. Jedna kamera pokazuje podest przed gniazdem, druga samo gniazdo. Poniżej podaję link do obserwacji sokołów https://webcam.peregrinus.pl/pl/plock-orlen-podglad . Gdyby był problem z przekierowaniem na ten link, wpiszcie tylko w przeglądarce – podgląd na gniazdo sokołów Orlen i znajdziecie stronę.

Ciekawostka: mój promotor na studiach doktoranckich prowadził prace badawcze obserwując w Afryce hieny przez kamery zainstalowane w norach tych zwierząt.

A może ktoś z was znajdzie w Internecie podgląd na inne gatunki zwierząt?

Jeśli znajdziecie coś naprawdę interesującego, proszę o przesłanie linku na moje konto na Office 365. Mój adres piotr.adamiak@speg.pl. W tytule proszę wpisać – Koło ekologiczne

Życzę prowadzenia interesujących obserwacji i wyciągania jeszcze bardziej interesujących wniosków.

dr Piotr Adamiak