BIBLIOTEKA POLECA

Książki na wakacje.

Kochani, czujecie ten zapach lipy, fali na jeziorze, poziomek znajdowanych na rozsłonecznionych polanach leśnych, kiełbasek pieczonych w ognisku? Tak, tak, zbliżają się wakacje. Są tuż na wyciągnięcie naszej dłoni. Dosłownie za chwilkę będziecie mogli beztrosko wsiąść na rower, by pojechać w nieznane, położyć się w cieniu jabłoni na kolorowym kocu i leniwe zjadać, kipiące od soku porzeczki, wykąpać się w jeziorze, oglądać rozgwieżdżone letnie niebo... Wakacyjnych atrakcji jest mnóstwo. Nie zapominajcie jednak o książkach. One też sprawią Wam ogromną przyjemność. Czytać można zawsze i wszędzie. Możemy się rozłożyć z książką na kwiecistej łące, położyć na hamaku z ulubioną lekturą, schronić się do domu, kiedy upał nie daje nam spokoju i w chłodnej kuchni wypić kompot z rabarbaru czytając ciekawą książkę. A co czytać? Mam dla Was kilka propozycji.

Z jakimi kolorami kojarzy się Wam lato? Mnie przede wszystkim z kolorem zielonym, niebieskim i żółtym. Proponuję trzy “kolorowe” książki na letnie dni.

Zielony – jak trawa, liście, korony drzew, leśny mech i “Sezon na zielone kasztany” Barbary Kosmowskiej. Jedenaście ciekawych historii młodych ludzi, którzy dopiero odkrywają swój świat i widzą, że nie zawsze jest on taki kolorowy, jak widzą to dorośli. Książka do przemyślenia i przeżycia.

Niebieski – jak niebo w bezchmurny dzień, tafla jeziora i “!3 ½ życia kapitana Niebieskiego Misia” Waltera Moersa. Główny bohater uprowadza nas w świat, którego nikt do tej pory nie zna. Nie ma takiej przygody, takiego miejsca, gdzie by nie trafił. Nic go nie ogranicza i wszystko jest możliwe - tylko nie nuda.

Żółty - jak piasek na plaży, słońce, kwiaty słonecznika i “Żółty brudnopis z różnościami”. Możesz w nim zapisać swoje myśli, emocje, spostrzeżenia, notatki. Przy okazji rozwiązywać łamigłówki, szyfry i zagadki. Polecam dla małych i dużych.

 

Chciałabym polecić też Wam książki, które zawsze czytałam w wakacje. Uwielbiam je i mam nadzieję, że i Wam sprawią wiele przyjemności. Oto moje propozycje:

“Gałka od łóżka” M. Norton - Trójka rodzeństwa zostaje obdarowana przez pewną kobietę niezwykłym talizmanem - tytułową “gałką od łóżka”. Dzięki niej mogą się nie tylko przenieść w przestrzeni, ale i czasie. Jakie przygody przeżyją? Przeczytajcie.

“Długi deszczowy tydzień” J. Broszkiewicz – Co można robić w wakacje, kiedy przez cały tydzień pada? O, bardzo dużo. Na przykład śledzić tajemniczą szajkę, która ma rzekomo kraść dzieła sztuki. Wynikną z tego... naprawdę zabawne zdarzenia.

“Wakacje z duchami” A. Bahdaj - Na zamku straszy. Nikt, co do tego nie ma wątpliwości. Trzech chłopców, którzy spędzają wakacje u cioci, postanawia dokładnie sprawdzić, co się dzieje na zamku. Przy okazji trafiają na pewną zagadkową historię.

“Nawiedzony dom” J. Chmielewska - Rodzina Chabrowiczów wprowadza się do domu w Warszawie. W drugiej części ich domu mieszka tajemnicza kobieta, która codziennie odbiera dziwne paczki. Rodzeństwo Janka i Paweł, wraz z psem Chabrem, planują wybadać przyczynę odwiedzin listonosza oraz dostać się do domu sąsiadki, bowiem uważają dom za... nawiedzony.

“Ida Sierpniowa” M. Musierowicz - Ida Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma niezwykle przystojnego wnuka. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów. A co wyniknie z uczucia do przecudnej urody wnuka starszego pana? Dziewczyny, koniecznie przeczytajcie.

 

Moi Kochani, dziękuję Wam za nasze czytelnicze (i nie tylko) spotkania. Życzę Wam wspaniałych wakacji. Korzystajcie ze wszystkich uroków lata, ale uważajcie na siebie. Trzymajcie się zdrowo i do jak najszybszego zobaczenia.

 

Pani Bogusia

 Dzień dobry moi drodzy.

Muszę się Wam przyznać, że nie doceniłam możliwości internetu. Nie zawsze mogłam zrozumieć, co Was tak w nim fascynuje? Dopiero w ostatnich tygodniach odkryłam, jak ogromne możliwości daje, ile można w nim odkryć ciekawych stron Poszukując inspiracji do kolejnych zajęć. natknęłam się na tzw. generatory napisów. I... utknęłam na kilka godzin. To świetna zabawa, dlatego chcę się z Wami moim “odkryciem” podzielić. W sieci jest wiele stron, które pomagają nam generować interesujące napisy. Pismo lustrzane? Tablica okulistyczna? Napisy na pasku TV? Nic łatwiejszego? Zapraszam na krótki przegląd. Chociaż nie jestem tak biegła w korzystaniu z internetu, jak Wy, udało mi się bez problemu napisy generować. Spróbujcie sami.

Typo z Polony

http://typo.polona.pl/pl/

 

W omawianym generatorze można przygotować krótkie napisy. Wystarczy wpisać w okienko dowolne słowa i zatwierdzić. Natychmiast pokazuje się napis (literki wycięte z gazet). Jeśli chcemy napis zachować na dłużej, wystarczy kliknąć “podziel się”, a następnie zapisać swoje dzieło w dowolnym miejscu (najwygodniej na pulpicie komputera).

 

Litery z gazety (RANSOMIZER)

http://www.ransomizer.com/

 

Bardzo porosty (intuicyjny) generator. Wybieramy dowolny tekst, zdanie, wpisujemy do ramki, którą widzicie na początku i zatwierdzamy. Jeśli chcecie tekst zachować na dłużej, pobieramy go jako obraz - image. Mnie udało się stworzyć taki:

 

grafika [600x344]

 

Generator tablicy okulistycznej

http://www.eyechartmaker.com/index.php

 

U dołu widzicie niewielkie okienko, do którego wpisujecie tekst (najwyżej 28 znaków). W przypadku tego generatora nie można używać polskich znaków. Po wpisaniu tekstu “klikamy” - make the chart i pobieramy obraz i mamy własną tablicę okulistyczną (osoby, które noszą okulary, doskonale  wiedzą jak wygląda).

 

Generator różnych napisów

https://www.textgiraffe.com/?fbclid=IwAR1PZzIXflup-7VuASMRI8FxTnYkxaEmYMCxi6htWV2I6iWTEX7QR68zI_k

 

Szablonów jest mnóstwo. W pasek można wpisać najwyżej 20 znaków i wybrać dowolny szablon, który następnie zatwierdzamy.

 

Na koniec proponuje Wam generator pisma lustrzanego:

https://www.flipyourtext.com/

 

W góry pasek wpisujemy wybrane zdanie. Zatwierdzamy klikając enter i już mamy kilka wzorów pisma odwróconego. Wybieramy dowolny, który może posłużyć nam podczas podchodów lub innych zabaw terenowych.

 

Polecam i życzę miłej zabawy.

 

Drodzy Ósmoklasiści, jesteście już zmęczeni wszelkimi powtórkami? Pomyślcie jednak, że do egzaminów pozostało tylko kilka dni, a potem rysuje się perspektywa wakacji. Wytrzymajcie jeszcze trochę. Do “ogródka” powtórek chciałabym dorzucić kilka słów przypomnienia na temat słowników języka polskiego. Wiem, wiem, że rzadko korzystacie z tych papierowych, jednak elementarną wiedzę na ich temat należy posiadać. PRZYPOMINAM: aby ze słowników korzystać, trzeba znać alfabet (tak uczyliście się go w pierwszej klasie)!

 

Słownik języka polskiego – informuje o zasobach języka polskiego i znaczeniu wyrazów. Można też w nim znaleźć informację o formach fleksyjnych wyrazów, połączeniach frazeologicznych, pisowni, zasięgu środowiskowym i stylistycznym wyrazów.

 

Słownik poprawnej polszczyzny - służy do doraźnego rozstrzygania wątpliwości językowych. Znajdziemy w nim informację dotyczące wyrazów i form mogących sprawić jakiekolwiek kłopoty użytkownikom języka polskiego.

 

Słownik wyrazów obcych - można w nim znaleźć wyjaśnienia wyrażeń, zwrotów i przysłów obcojęzycznych, znaczenie wyrazów zapożyczonych, a także informację z jakiego języka wyraz został zapożyczony.

 

Słownik wyrazów bliskoznacznych - składa się z dwóch części. W pierwszej znajdują się grupy synonimów ułożone alfabetycznie według haseł. W drugiej – alfabetyczny indeks wyrazów i zwrotów znajdujących się w grupach. Słownik informuje o liczbie synonimów danego wyrazu, powiązaniu ich z innymi wyrazami i zasięgu stosowania niektórych synonimów.

 

Słownik frazeologiczny – jest zbiorem definicji związków frazeologicznych. Przypominam, że związek frazeologiczny jest stałym połączeniem kilku wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu poszczególnych wyrazów w nim występujących, np. w gorącej wodzie kąpany - ktoś niecierpliwy, ranny ptaszek - ktoś, kto lubi wcześnie wstawać.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie. Trzymajcie się zdrowo. Pani Bogusia

 Kochane Dzieciaki.

Zbliża się Wasze święto – Dzień Dziecka. Oby ten dzień (i wszystkie następne) był dla Was piękny, pełen miłości i przyjaźni. Życzę wszystkim dzieciom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej. W podarunku przesyłam Wam wiersz Wandy Chotomskiej.

 

DAJCIE DZIECIOM SŁOŃCE

Kiedy dziecko śpiewa –

śpiewa cały świat.

 Cały świat piosenką jest,

śpiewa kot i śpiewa pies,

ptak na niebie, wiatr na drzewie,

 świerszcz na łące…

 Nawet kiedy pada deszcz,

 to ten deszczyk śpiewa też,

że po deszczu,

że po deszczu będzie słońce.

 

Kiedy dziecko tańczy –

 tańczy cały świat.

Z rudym kundlem czarny kot,

drzewa z niebem,

z ziemią płot,

ptak z obłokiem,

wiatr z motylem,

świerszcz na łące…

Cały świat ma tyle lat,

ile dzieci mają lat, te dzieciaki,

co do tańca wzięły słońce.

  

Kiedy dziecko płacze – płacze cały świat.

Kot ma oczy pełne łez,

 na podwórku płacze pies,

wiatr w kominie,

mysz pod miotłą,

świerszcz na łące.

O, jak słono od tych łez,

nawet cukier słony jest,

o, jak ciemno,

o jak zimno – gdzie jest słońce?

 

 Dajcie dzieciom słońce, żeby łez nie było,

Dajcie dzieciom słońce, dajcie dzieciom miłość.

Dajcie dzieciom słońce, całe słońce z nieba,

Żeby mogły tańczyć, mogły śpiewać.

 

Mam dla Was jeszcze jeden prezent - piękną baśń napisaną przez Annę German, znakomitą polską piosenkarkę. “Bajka o szybkim skrzydle”, chociaż napisana jest prostym językiem, mówi w bardzo piękny sposób o umiejętności kochania ludzi, lojalności, serdeczności, miłości. Proszę posłuchajcie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=5Ty9ZzOY6r4&feature=youtu.be

 

A teraz kilka cytatów, których bohaterami są dzieci.

 • “Dzieci są skrzydłami człowieka”. -przysłowie arabskie
 • „Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka”. Dante Alighieri
 • “Człowieka, który patrzy w oczy dziecka, uderza przede wszystkim ich niewinność: owa przejmująca niezdolność do kłamstwa, do zakładania maski czy chęci bycia kimś innym, niż jest”. Anthony de Mello
 • “Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”. Michel Quoist
 • “Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym”. Phil Bosmans
 • „Do­rośli nig­dy nie pot­ra­fią zro­zumieć. A dzieci bar­dzo męczy ko­nie­czność stałego objaśniania”. Antoine de Saint-Exupéry
 • „Naj­ważniej­szy obo­wiązek wo­bec dzieci to dać im szczęście”. Alen Baxton
 • „Człowiek, który ma dzieci, nie potrzebuje aniołów”. Graham Masterton

 

Znacie książkę A. A. Milne “Kubuś Puchatek”? Mam nadzieję, że tak. Zazdroszczę wszystkim, którzy mają lekturę jeszcze przed sobą. “Kubuś Puchatek” należy do tych książek, które można czytać wielokrotne. Za każdym razem znajdując coś innego. Ja, po kolejnej lekturze, znalazłam taką piękną rozmowę.

„- Puchatku?

- Tak, Prosiaczku?

- Nic – powiedział Prosiaczek, biorąc Puchatka za łapkę.

- Chciałem się tylko upewnić, że jesteś”.

 

Wydaje mi się, że ten cytat idealnie wpisuję się w Wasze święto. Mam nadzieję, że macie taką łapkę, którą możecie chwycić, kiedy jest bardzo dobrze albo trochę gorzej.

 

Drodzy Ósmoklasiści, dzisiaj krótka powtórka z gramatyki:

fonetyka

https://www.youtube.com/watch?v=sZiA8Jg_SBg

 

słowotwórstwo

https://www.youtube.com/watch?v=QHKcOaXsIco

 

fleksja

https://www.youtube.com/watch?v=lqit_i52vMg

 

składnia

https://www.youtube.com/watch?v=3x20Fjwpg2Y

 

Trzymajcie się zdrowo. Pani Bogusia

 Witam serdecznie.

Na początek chciałabym pogratulować zwycięzcom konkursu bibliotecznego “Pomieszanie z poplątaniem”. Porządek w tytułach książek, które podałam, przywrócili:

Agatka Kikolska Ic,

Amelka Pałczyńska IIa,

Kacper Piłat IIIb.


Znakomicie poradziliście sobie z zadaniem. Czekają na Was nagrody, które postaram się wręczyć jak najszybciej. Dziękuję wszystkim za udział w konkursie.

 

Przed nami ostatni tydzień maja, a co ważniejsze - najpiękniejsze święto w roku. 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Znacie piosenkę Wojciecha Młynarskiego “Nie ma jak u Mamy”? Jeśli nie, to posłuchajcie:

https://www.youtube.com/watch?v=LkJ6UBHlviw

 

Pamiętajcie, by w tym dniu szczególnie Mamę przytulić i ucałować. To najważniejsza osoba w Waszym życiu. Gdybyście szukali ciekawych cytatów do własnoręcznie wykonanej kartki lub laurki, to zebrałam dla Was kilka, moim zdaniem,najpiękniejszych:

 • „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę”.Matthew Arnold
 • „Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, żeby je dać swoim dzieciom”.Madeleine Delbrer
 • „Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce….Mama to szereg praw, niezłomnych „pójściów spać”, okropnych „proszę to włożyć”. Mama, to godziny odmierzone, żywot przyjemny, życzliwy, słoneczny”.Melchior Wańkowicz
 • “Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie”.JojoMoyes
 • “Nie pytajcie mnie, jak wyglądała moja matka: czy można opisać słońce? Z mamy promieniowało ciepło, siła, radość. Bardziej pamiętam te odczucia niż rysy jej twarzy. Przy niej śmiałem się i nic złego nie mogło misięprzytrafić”. E.E Schmitt
 • “Dom to wcale nie są ściany i sufity i podłogi, ale ręce naszej mamy.” A. Kamieńska

 

Chciałabym polecić Wam kilka książek, w których Mama jest główną bohaterką. Jeśli jeszcze ich nie znacie, koniecznie musicie przeczytać.

 

“Nasza mama czarodziejka” Joanna Papuzińska - Mama potrafi wszystko: dolepi z ciasta rożek księżycowi, który ułamał mu się podczas nocnej wędrówki, pokona olbrzyma, którego wszyscy się boją na podwórku, upierze brudną chmurkę, obroni smoka... Mama z książki jest prawdziwą czarodziejką, jak każda zresztą mama.

 

“Jak mama została Indianką” UlfStark- Główny bohater postanawia odciągnąć swoją mamę od smażenia kotletów i spędzić z nią cały dzień na zabawie. Mama, odnajduje w sobie małą dziewczynkę i przypomina, jak, będąc dzieckiem, bawiła się w Indian. Piękna i mądra książka, która przypomina wszystkim mamom, że czasami warto zostawić smażenie kotletów i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

 

“Opowieści dla najmłodszych” Renata Piątkowska - Przepiękny zbiór opowiadań o chłopcu i jego mamie. Jedno z moich ulubionych opowiadań to “Zapach mamy”. Główny bohater nie znosi, kiedy mama wyjeżdża w ważne delegacje. Niestety mama pracuje i musi czasami wyjechać. Pewnego dnia wpada na pewien pomysł... Jaki? Koniecznie przeczytajcie.

 

“Wszystkie moje mamy” Renata Piątkowska - Szymek musi mieszkać w dzielnicy, która jest otoczona murem. Jest ciągle głodny i przestraszony, Tęskni za swoim domem, tatą, dawnym życiem. Pewnego dnia do ich drzwi puka siostra Jolanta i namawia Jego mamę, żeby oddała Szymka, że tam, za murem, będzie bezpieczniejszy. Po latach Szymek dowiaduje się, że siostra Jolanta to Irena Sendlerowa, która od śmierci uratowała dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci.

 

“Włosy mamy” Gro Dahle- Emma ma wspaniałą dobrą mamę. Jej mama jest piękna, ma długie jasne włosy. Niestety mama Emmy jest ciągle smutna, leży na kanapie, nie przygotowuje śniadania, nie przytula córeczki. Okazje się, że ma depresję. Dziewczynka próbuje zrozumieć, co się dzieje. Książka jest piękna, ale dość trudna. Warto ją jednak przeczytać, bo daje nadzieję i pozwala oswoić trudne uczucia. Na długo pozostaje w pamięci.

 

“Opowiadania z Doliny Muminków” Tove Jansson – Znacie Mamę Muminka? W żadnej z książek o Muminkach nie jest główną bohaterką, ale chyba każdy ją pamięta. Jest cierpliwa, czuła, kochająca. Zawsze ma czas i robi najlepsze śniadania na świecie. Jej nieodłącznymi atrybutami są: fartuszek w paski i torebka. Jeśli jeszcze nie znacie Mamy Muminka, koniecznie przeczytajcie przynajmniej jeden tom z tego niezwykłego cyklu.

 

Zaproponowałam tylko kilka książek, w których Mama odgrywa główną rolę. Jest ich znacznie więcej. Może podacie własne tytuły? Czekam z niecierpliwością.

 

Kochani Ósmoklasiści, dzisiaj powtórka z mitologii, rodzajów literackich i coś jeszcze – na deser.

Co warto pamiętać z mitologii:

https://www.youtube.com/watch?v=qYQ6uPE1KNc

 

Rodzaje literackie:

https://www.youtube.com/watch?v=hyLsrMkoAy0

 

Wybrane tematy rozprawek:

https://www.youtube.com/watch?v=VTRI6JEN718

 

Trzymajcie się ciepło. Pozdrawiam. Pani Bogusia

 Witam serdecznie.

Tydzień Bibliotek, przebiegający pod hasłem “Zasmakuj w Bibliotece”, już za nami, ale nie minął czas atrakcji, jakie biblioteka Wam proponuje. Dla najmłodszych (uczniów klas I-III) mam ciekawy konkurs “Literackie pomieszanie z poplątaniem”. Przygotowałam 16 tytułów utworów dla dzieci, w których trochę pomieszałam i poplątałam. Oto one: “Czerwony berecik”, “O psie, który jeździł tramwajem”, “Oto jest Krysia”, “Dzieci pana Astronauty”, “Brzydkie kurczątko”, “Jak Marek został strażakiem”, “Kubuś Pluszatek”,  “Pirat i ja”, “Dzielny drewniany żołnierzyk”, “Pies w butach”, “Cukierku, ty psotniku”, “Księżniczka na ziarnku fasoli”, “Magiczna zagroda”, “Niesamowite przygody dwunastu skarpetek”, “Słoń Bimbalski”, “Doktor Dolittle i jego koty”. Już wiecie na czym będzie polegało Wasze zadanie? Tak, trzeba przywrócić porządek i podać prawidłowe tytuły. Trzy osoby, które jako pierwsze przyślą prawidłowe odpowiedzi - otrzymają nagrody niespodzianki. Zatem – do dzieła!!!  Mój adres: bogumila.pierzchanowska@speg.pl

 

Starszych uczniów naszej szkoły zapraszam do spenetrowania domowych biblioteczek w poszukiwaniu “książek z lamusa”.  Kto albo co to jest ten “lamus”? W dawnych domach, dworach i pałacach było to takie miejsce, w którym przechowywano stare i bardzo cenne przedmioty. Chciałaby dzisiaj polecić Wam kilka książek, które wydane były kilkadziesiąt, albo kilkanaście lat temu, a wciąż nic nie straciły ze swojej aktualności. Wszystkie tytuły, które dzisiaj przedstawię, czytałam z wypiekami na twarzy, a czasami z latarką pod kołdrą, kiedy mama po prostu kazała mi wyłączać światło. Zapytajcie o te książki Waszych Rodziców. Jestem pewna, że wiele z tych tytułów pamiętają.

 

“Pollyanna” E. H. Porter - świetna książka o dziewczynce, która do wszystkich przeciwności, które ją w życiu spotkały, podchodziła z niezmąconym spokojem i pogodą ducha. Doszukiwanie się pozytywów we wszystkich, nawet z pozoru nieprzyjemnych zdarzeniach, pozwoliło jej przetrwać najtrudniejsze momenty w życiu.

 

“Kwiat kalafiora” M. Musierowicz - to tylko jedna z książek pochodzących z cyklu “Jeżycjada” o rodzinie Borejków, przyznam, moja ulubiona. Główna bohaterka. Gabrysia Borejko, kiedy jej mama trafia niespodziewanie do szpitala, musi poradzić sobie z trzema siostrami, tatą, oderwanym od rzeczywistości filologiem klasycznym i pierwszą miłością do przystojnego, ale zadufanego w sobie Janusza Pyziaka. Książka mądra, pogodna, przepełniona niewymuszonym humorem.

 

“Tajemniczy opiekun” J. Webster - piękna opowieść o sile przyjaźni i miłości. Wszystkim, którzy w książkach szukają pocieszenia i potwierdzenia, że dobro zawsze zwycięża - serdecznie polecam.


“Pan Samochodziki i templariusze” Z. Nienacki - ta książka zawsze kojarzy mi się z wakacjami. Tytułowy Pan Samochodzik poszukuje skarbów, tym razem skarbów templariuszy, średniowiecznych rycerzy. Zaszyfrowane wskazówki prowadzą go na Mazury i do krzyżackiego zamku w Malborku. Czy znajdzie tam legendarne bogactwa? Musi się spieszyć, bo w tym samym czasie na łowy wyruszyli i inni, którym zależy, by skarb trafił w ich ręce.

 

“Podróż za jeden uśmiech” A. Bahdaj - kto nie marzy o wspaniałych wakacjach, podczas których można przeżyć nieprawdopodobne przygody, o których później będzie można opowiadać w szkole? Zupełny przypadek sprawił, że takie wakacje przeżyli prymus Duduś i jego mniej doskonały kolega Poldek. Wystarczyło tylko, że nie wsiedli do pociągu, który miał ich zawieźć na Hel. A co było dalej... Koniecznie przeczytajcie

 

“Wielka, większa i największa” J. Broszkiewicz – gdy w radiu rozbrzmiewa tajemniczy komunikat, a stary samochód, stojący na podwórku, daje tajemnicze znaki, Ika i Groszek wiedzą: to nie będzie kolejne nudne popołudnie. W ten sposób rozpoczyna się seria przygód, która zaprowadzi parę przyjaciół w zupełnie niesamowite miejsca, a każda przygoda będzie większa od poprzedniej.

 

Kochani, znalazłam też dla Was grę “Czy znasz lektury szkolne”? Sprawdźcie swoją wiedzę:

https://wordwall.net/pl/resource/1943354/polski/czy-znasz-lektury-szkolne

 

Drodzy Ósmoklasiści, lektury już przeczytane, bohaterowie, motywy utrwalone. Teraz czas na przypomnienie, jak prawidłowo pisać opowiadanie, rozprawkę, recenzję. Oto krótkie wskazówki, na pewno się przydadzą!

 

Opowiadanie:

https://www.youtube.com/watch?v=eBPnGisAG6Q

 

Rozprawka:

https://www.youtube.com/watch?v=8BMacJ3RM8c

 

Recenzja:

https://www.youtube.com/watch?v=p2_CTWkxcX0

 

Dbajcie o siebie. Pozdrawiam serdecznie.

Pani Bogusia

 Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie.

Wiecie, że w dniach 8-15 maja obchodzimy TYDZIEŃ BIBLIOTEK? Niektórzy wiedzą, bo już w piątek dostałam kilka miłych wiadomości. Kacper, Natalia, Oliwia, Kasia - dziękuję za życzenia! Oczywiście z racji tego Święta będę Was szczególnie namawiała do zasmakowania w czytaniu. Zacznijmy jednak przewrotnie od hasła, które pojawiło się w spocie reklamującym czytanie - “NIE CZYTAJ! CHYBA NIE CHCESZ BYĆ INTELIGENTNY?”. Spot, pokazuje sceny, w którym występujący artyści wyrywają książki z rąk osobom odwiedzającym bibliotekę, podstawiają nogi, przekonują, że w czasie czytania można się skaleczyć w palec kartką papieru, a poza tym to czytać nie warto, bo w końcu ktoś kiedyś książkę zekranizuje i w ogóle przekonują, że czytanie nie jest dobrym pomysłem na życie. Dopiero w ostatniej scenie wybitny aktor Andrzej Seweryn przekonuje, że jednak warto czytać więcej. Zresztą, zobaczcie sami:

https://www.youtube.com/watch?v=KhrCozn5mi0

 

Kochani, brakuje mi naszych rozmów o książkach! Bardzo lubię te sytuacje, kiedy prosicie o pomoc w wyborze książki, a potem na jej temat rozmawiamy. Czasami polecana książka Wam się podobała, czasami nie, ale ważne, że czytacie. Ponieważ mam ograniczoną możliwość podpowiadania Wam, co teraz warto przeczytać, znalazłam kilka videoblogów o książkach.  Koniecznie do nich zajrzyjcie – zabawa znakomita!!! Szczególnie uroczy jest  videoblog ukrywający się pod tytułem Zaksiążkowane. Dwie przesympatyczne siostry kochają książki i z entuzjazmem o tym mówią. W ich wypowiedziach jest dużo radości, chociaż dziewczyny nie stronią od wypowiedzi krytycznych. Powiem szczerze - pokochałam ich kanał. Jestem przekonana, że i Wam się spodoba:

https://www.youtube.com/watch?v=CJWHIzNxLg0

 

Warto też zajrzeć do:

 • Bookbook ,,Dzieci polecają”

https://www.youtube.com/watch?v=oEWM3jNlXAs

 • Książkowy poradnik prezentowy

https://www.youtube.com/watch?v=fc9EqkNW-cE

 • Książki rządzą  (przeznaczony dla trochę starszych uczniów)

https://www.youtube.com/channel/UChxHoOukvKnWpxq8MLsf7ag

 

A co Wy polecacie, co ostatnio ciekawego przeczytaliście? Proszę dzielcie się swoimi literackimi odkryciami, podpowiadajcie, co warto przeczytać?

 

Na koniec kilka ciekawostek o książkach. Czy wiecie, że:

 • Polski pisarz - Józef Ignacy Kraszewski jest światowym rekordzistą – napisał najwięcej książek - ponad 600 powieści.
 • Jedną z najdziwniejszych książek świata jest „Codex Seraphinianus”. Autor - Luigi Serafini, napisał ją w wymyślonym przez siebie języku. Książka w sposób encyklopedyczny opisuje nieistniejący świat.
 •  W Japonii wydano pachnącą książkę kucharską. Aby poznać zapach danej potrawy trzeba nadgarstkiem potrzeć stronę z przepisem.
 • Pierwsza książka napisana na maszynie to „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina .
 • Prezydent Stanów Zjednoczonych T. Roosevelt był prawdziwym „pożeraczem” książek. Czytał codziennie jedną książkę.

 

Kochani to tyle na dzisiaj. Żegnam się z Wami hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek: ”Zasmakuj w bibliotece”.  Za tydzień - 10 sposobów na zabawę z książką i kolejne porady dla ósmoklasistów.

 

Pani Bogusia

 Witam serdecznie.

Mam nadzieję, że trochę wypoczęliście podczas majówki? Za nami ważne święta państwowe. 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a dzień później - Święto Konstytucji 3 Maja.  Czy pamiętacie, co symbolizują nasze barwy narodowe: czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym dla najmłodszych uczniów:

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

 

Na pewno wielokrotnie zadawano Wam pytania, co to znaczy kochać Ojczyznę, być patriotą, dobrym Polakiem? Patriotą jest ten, kto zna dobrze język polski, czyta książki, jest uczciwy, pomaga innym, kibicuje polskim sportowcom, umie zaśpiewać hymn, jest tolerancyjny i zaangażowany w życie społeczne... Być patriotą to także interesować się historią. O niełatwej historii naszego państwa mówią legendy, czyli takie opowieści, które zawierają ziarenko prawdy. Przypomnijcie sobie kilka z nich:

“Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”

https://www.youtube.com/watch?v=MrXIw4fAvTQ

“Legenda o Piaście”

https://www.youtube.com/watch?v=kZa4Lk0-T9c

“Legenda o Popielu”

https://www.youtube.com/watch?v=kZa4Lk0-T9c

Niezmiennie zachęcam do czytania. Zarezerwujcie sobie codziennie trochę czasu na książkę. Taką zwyczajną, papierową. Na pewno oczy odpoczną Wam od ekranów komputerów, a i poziom stresu wyraźnie się obniży. Znawcom książek, a wiem, że wiele osób lubi czytać, proponuję błyskawiczny konkurs “Z jakiej książki pochodzi ten cytat?”. Przed Wami dziesięć znanych i mniej znanych cytatów z popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Odgadnijcie tytuły książek, z jakich pochodzą. Mile widziane jest też imię i nazwisko autora. Wśród osób, które do 6 maja nadeślą prawidłowe odpowiedzi, wylosuję nagrodę: grę planszową. Zapraszam do zabawy. Mój adres: bogumila.pierzchanowska@speg.pl

 1. “Piegi znakomicie działają na rozum i chronią od kataru”.
 2. “Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy, to jest zły uczynek. (…) Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy”.
 3. “Ta karczma Rzym się nazywa. Kładę areszt na Waszeci”.
 4. “Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”.
 5. “Aslan jest lwem. I to nie byle jakim lwem, ale Wielkim Lwem”.
 6. “Chociaż się urodziło między kaczkami, lecz z łabędziego jaja, więc i ono także łabędziem stać się musiało”.
 7. “Myślenie nie jest łatwe, ale można się do tego przyzwyczaić”.
 8. “Juto będzie nowy, długi dzień. Twój własny od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl”.
 9. “Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie się je czytać”.
 10. “Charakter ma równie ognisty, jak włosy”.

 

Drodzy Ósmoklasiści, mam dla Was kolejne linki do lektur obowiązkowych. Jestem pewna, że się przydadzą:

“Treny” J. Kochanowski

https://www.youtube.com/watch?v=oY3lD2mDtPU

“Żona modna” I. Krasicki

https://www.youtube.com/watch?v=YmXhwqsv47A

“Zemsta” A. Fredro

https://www.youtube.com/watch?v=qw1uX5b7r5g

“Dywizjon 303” A. Fiedler

https://www.youtube.com/watch?v=ULkIOWZRmrI

“Kamienie na szaniec” A. Kamiński

https://www.youtube.com/watchv=OkLxzuRXVcw&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew&index=18

“Ziele na kraterze” M. Wańkowicz

https://www.youtube.com/watch?v=pzQmG6sKP3c

“Tędy i owędy” M. Wańkowicz

https://www.youtube.com/watch?v=vRAH-k1jmPc

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie. Trzymajcie się zdrowo. Do szybkiego zobaczenia.

Pani Bogusia

 


 

Obraz a hrefhttpspixabaycompluserscongerdesign509903utm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content2304389 congerdesigna z a hrefhttpspixabaycomplutm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content2304389 Pixabaya [320x155]


Witam Was serdecznie.

Najpierw propozycja dla najmłodszych czytelników. Wiem, że uwielbiacie czytać baśnie. Ja również je kocham. Baśnie są tak popularne, bo tłumaczą świat, który, będąc dzieckiem, nie zawsze rozumiemy. Poza tym zawsze kończą się dobrze. Dobro jest nagrodzone, a zło ukarane. Ktoś kto lubi czytać baśnie – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo one nie obchodzą, kto wciąż się spieszy, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza. Mam dla Was piękną i dodającą otuchy baśń pt. „Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w chowanego”, napisaną przez Marię Maruszczyk. Opowieść jest dostępna tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&feature=youtu.be

 

Nie wiem, czy wszyscy zauważyliście, że 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Zaczęło się w Hiszpanii, gdzie Dzień Książki jest oficjalnym świętem od 1930 roku. W Katalonii  (prowincja Hiszpanii) 23 kwietnia jest dniem jej patrona - Świętego Jerzego. W tym dniu wszystkie kobiety otrzymują w prezencie czerwone róże, a same rozdają podarunki w postaci książek. W 1995 roku UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich na wniosek rządu Hiszpanii. UNESCO corocznie przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które najlepiej promuje książki i upowszechnia czytelnictwo. W 2016 roku tytuł Światowej Stolicy Książki otrzymał Wrocław. W tym samym roku Wrocław pełnił też funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Mam nadzieję, że poświęcacie trochę czasu na wspólne czytanie, rozmowy o ulubionych książkach? Dzielmy się książkami. One są dla nas wszystkich wielkim wsparciem, bo jak powiedział starożytny filozof Cyceron „Do szczęścia potrzeba człowiekowi ogrodu i książki”.

 

A teraz czas na rozwiązanie zagadki, którą poprzednio zadałam. Wiecie, kto popełnił przestępstwo? Otóż detektywi nie mieli najmniejszych trudności ze wskazaniem sprawcy. Był nim sąsiad, który twierdził, że odwiedzał pocztę, a przecież wiadomo, że poczta w niedzielę jest nieczynna. Jako pierwsza prawidłowo na zagadkę odpowiedziała Kinga Pałczyńska z klasy VIIIc. Kinga, nagroda na Ciebie czeka.

 

Drodzy Ósmoklasiści, wszystko wskazuje na to, że egzamin odbędzie się w czerwcu. Zdaję sobie sprawę, że bardzo się stresujecie. Chcę Wam trochę pomoc i przygotowałam powtórkę z lektur. Znalazłam kilka powtórkowych filmików (przygotowanych przez nauczycieli), dotyczących lektur obowiązkowych, żeby nikt już nie mylił autorów, imion bohaterów i głównych faktów  oraz pamiętał, do jakich utworów sięgać podczas poszukiwania przykładów na poparcie argumentów w rozprawkach:

 

1. „Quo vadis” H. Sienkiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=LItBAdfLuxM&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=24

 

2. „Latarnik” H. Sienkiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=uvssySf52Eg&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=7

 

3. „Dziady” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=PkrEoGnLaz0&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0+R_xbJew&index=8

 

4. „Pan Tadeusz” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=PkrEoGnLaz0&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0+R_xbJew&index=8

 

5. „Reduta Ordona” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=2xQTwPpjxPI&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=9

 

6. „Stepy akermańskie” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=J5hL3IybBnU&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=28

 

7. „Świtezianka” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=M4BIBXwhw88&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0+R_xbJew&index=10

 

8. „Mały Książę” de Saint-Exupéry 

https://www.youtube.com/watch?v=PGEbLgZAjnY&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew&index=9

 

Kolejne powtórkowe filmy w naszym następnym spotkaniu. Trzymajcie się zdrowo.

 

Pani Bogusia

 Dzień dobry.

Czas, który przeżywamy sprzyja spotkaniom z książką, Proszę Was, nie zapominajcie o czytaniu. Na pewno w Waszych domach jest mnóstwo książek, na lekturę których wcześniej nie mieliście czasu. Zachęcam, by teraz po nie sięgnąć. Podzielcie się swoimi czytelniczymi odkryciami. Napiszcie, jaka książka zrobiła na Was największe wrażenie? Czekam na Wasze wypowiedzi.

 

Dla wszystkich uczniów mam propozycję nowego konkursu literackiego, zaproponowanego przez fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Fundacja ogłosiła konkurs „Siedzę w domu i piszę…” na opowiadanie o tematyce współczesnej. Opowiadanie musi być napisane samodzielnie, a tekst nigdzie wcześniej nie publikowany. Zachęcam do udziału. Szczegóły konkursu znajdziecie pod linkiem:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/konkurs-literacki-dla-dzieci-i-mlodziezy/

 

                Przygotowałam kilka ciekawostek o książkach. Czy wiecie, że?

 • Najdłuższą książką świata jest chiński słownik, wydany w liczbie 5020 tomów.
 • Najdroższą polską książką jest dzieło Mikołaja Kopernika „ O obrotach sfer niebieskich”. Kupiono ją za 100 tysięcy złotych.
 • Największy zbiór książek znajduje się w Bibliotece Kongresu w USA. Liczy 113 milionów egzemplarzy.
 •  Najwięcej czytelników jest w Czechach: 86% ludności tego kraju czyta książki.
 •  Najdłużej przetrzymywana przez czytelnika książka, została zwrócona do biblioteki Michigan po 47 latach.

 

Na koniec, mam dla Was pasjonującą zagadkę. Osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na adres: bogumila.pierzchanowska@speg.pl może liczyć na nagrodę, którą wręczę po naszym powrocie do szkoły. Zatem posłuchajcie.

 

W niedzielę rano dokonano przestępstwa. Podejrzani są mieszkańcy sąsiednich domów. Każdy z nich ma alibi, ale policja wie, kogo aresztować na podstawie tych informacji:

- sąsiad nr 1 gotował obiad

- sąsiad nr 2 robił pranie

- sąsiad nr 3 był na poczcie

- sąsiad nr 4 pielił warzywa w ogrodzie.

 

Kto popełnił przestępstwo i skąd policja wiedziała kogo ma aresztować?

Trzymajcie się ciepło. Pozdrawiam.

 

Pani Bogusia

 Witam serdecznie po świętach!!! Nie wiem, jak Wy, ale ja bardzo stęskniłam się za szkolnym gwarem. Na razie jednak pozostajemy w domu i staramy się jak najlepiej wykorzystać czas domowej kwarantanny. Dla najmłodszych (klasy I-III) znalazłam kilka ciekawych propozycji. Wiem, że uwielbiacie słuchać bajek. Oczywiście najpiękniej czytają Wasi Rodzice i Dziadkowie. Ale może chcielibyście posłuchać bajek czytanych przez Jakuba Błaszczykowskiego (tak, tak tego znakomitego piłkarza) lub aktora Łukasza Nowickiego? Jeśli tak, to odsyłam Was na stronę:

https://soundcloud.com/kulczykfoundation/sets,

gdzie znajdziecie „Mądre bajki z całego świata”. Polecam serdecznie. Wysłuchałam i bardzo mi się spodobały. Polecam też kilka nowych e-booków dla klas I-III. Prosiliście o nowości i oto one:

 

E. Amicis „Serce”  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/amicis-serce/

 

H. Ch. Andersen „Czerwone buciki” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/czerwone-buciki/

 

H. Ch. Andersen „Królowa Śniegu” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krolowa-sniegu/

 

H. Ch. Andersen „Matka” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/matka/

 

H. Ch. Andersen „Słowik” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/slowik/

 

Zapraszam Was również do odwiedzenia ciekawych stron z audiobookami.

 

Audio-Bajki.pl - tu odszukacie nagrania bajek dostępnych za darmo w serwisie YouTube.

 

Bajkowisko.pl – jest serwisem oferujący wiele nagrań bajek i audiobooków. Na stronie możecie za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

 

Na stronie Polskie Radio Dzieciom – znajdziecie zarejestrowane audycje radiowe zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

Pozdrawiam serdecznie. Trzymajcie się cieplutko i odzywajcie. Jestem ciekawa, jak spędzacie wolny czas? Przypominam też o konkursie na ilustrację do wybranej baśni Andersena.

Bogumiła Pierzchanowska

 Kochani, w czasie przymusowej kwarantanny nie zapominajmy o czytaniu. Na pewno w domowych biblioteczkach jest mnóstwo książek, których do tej pory nie przeczytaliście. Wiele osób wypożyczyło również książki ze szkolnej biblioteki. Znajdźcie taki moment w ciągu dnia, by sięgnąć po książki. To jedna z największych przyjemności, jaką mamy. Naprawdę!!! Może wprowadzicie modę na wspólne rodzinne czytanie? Może poczytacie Mamie, Tacie, młodszemu rodzeństwu? Zachęcam.

 

Poniżej prezentuje nowe linki do Waszych lektur. Wśród nich znajdziecie audiobooki, czyli takie książki, które można wysłuchać. Często czytane są przez znanych aktorów. Natomiast e-booki są to książki w formie elektronicznej, czyli możemy je czytać na ekranie komputerów, tabletów, telefonów lub na specjalnych czytnikach. Wiadomo, że nic nie zastąpi „prawdziwej” książki, ale w tych wyjątkowych okolicznościach można skorzystać i z takiej formy.

 

KLASY I-III

 

Audiobooki (lektury)

 

Calineczka https://www.youtube.com/watch?v=iqLgYvtD2zY 

Lokomotywa https://www.youtube.com/watch?v=sp-hXpPD4BU   

Oto jest Kasia https://www.youtube.com/watch?v=KjujKsYDRTE 

O psie, który jeździł koleją  https://www.youtube.com/watch?v=L6JJDiCN37c         

Słoń Trąbalski  https://www.youtube.com/watch?v=GGlSe0s-FYI  

 

E-booki (lektury)

Brzydkie Kaczątko https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/brzydkie-kaczatko/ 

Calineczka  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/calineczka/ 

 

KLASY IV - VIII

Audiobooki (lektury)

Ania z Zielonego Wzgórza https://www.youtube.com/watch?v=cUPFZQzxlT0 

Chłopcy z Placu Broni https://www.youtube.com/watch?v=zDWrQ45bVW0&t=66s 

Hobbit https://www.youtube.com/watch?v=SC5H39eBbyQ 

Katarynka https://www.youtube.com/watch?v=6swqbMOyy88 

Lew, czarownica i stara szafa https://www.youtube.com/watch?v=Lo04v4OU2bA 

Mały Książę https://www.youtube.com/watch?v=n0qBy3E7PqI  

Pamiętnik z powstania warszawskiego  https://www.youtube.com/watch?v=6UPXCXke_wU 

Pan Tadeusz https://www.youtube.com/watch?v=6kSI7jBczr8 

Przygody Tomka Sawyera  https://www.youtube.com/watch?v=8dWT6bn9cts  

Stary Człowiek i morze  https://www.youtube.com/watch?v=6NQgEheEb88 

W pustyni i w puszczy https://www.youtube.com/watch?v=4WyYOpnQNco 

 

E-booki (lektury)

Balladyna https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna/

Dziady cz.II https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziady/ 

Katarynka https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/katarynka/ 

Pan Tadeusz https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=pan+tadeusz 

W pustyni i w puszczy https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy/  

Zemsta https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zemsta/ 

 

Pozdrawiam serdecznie.

 


 

Kochani, czas domowej kwarantanny zdecydowanie nam się wydłużył. Trudno, musimy się dostosować, chociaż większość z nas na pewno wolałaby wrócić do szkoły. Pomyślcie, że jeszcze nieraz będzie narzekać na sprawdziany, klasówki i kartkówki. Na razie dzielnie zostajemy w domu i próbujemy mądrze wykorzystać ten czas. Na pewno pilnie pracujecie pod kierunkiem nauczycieli. Poważnym wsparciem są dla Was programy oferowane prze Telewizję Polską, W paśmie TVP Vod udostępniono cztery specjalne kolekcje zawierające materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów. Są tu kolekcje bajek, zekranizowane lektury, ciekawe programy. Warto do nich sięgać. Polecam!!! 1. Kolekcja dla dzieci „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i spektakle dla młodych widzów.

https://vod.tvp.pl/kolekcja/to-sie-nie-nudzi,47078659

 

2. Kolekcja z dziedziny kultury „Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów

https://vod.tvp.pl/kolekcja/kulturalny-rock-szkolny,47077594

 

3. Kolekcja z dziedziny historii „Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji

https://vod.tvp.pl/website/lekcje-historii,17345332

 

4. Kolekcja „Lektury na ekranie" – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

 

Przypominam uczniom z klas I-III o konkursie „Wyobraźnią malowane – znam to z baśni Andersena”. Konkurs polega na wykonaniu ilustracji (technika dowolna) do jednej z baśni Hansa Christiana Andersena. Wszyscy na pewno znacie: „Królową Śniegu”, „Dziewczynkę z zapałkami”, „Księżniczkę na ziarnku grochu”, „Brzydkie kaczątko”… Jest też wiele innych pięknych baśni Andersena, które warto poznać. Konkurs jest do tego doskonałą okazją. Zatem do dzieła: przeczytajcie baśń, wykonajcie ilustrację. Po powrocie do szkoły przynieście pracę do szkolnej biblioteki. Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody!!!

 

Dla uczniów z klas IV-VIII mam propozycję konkursu literackiego „Przeczytałam… Przeczytałem… Polecam…”. Każdy z na pewno przeczytał książkę, która zrobiła na nim duże wrażenie, przy której się zamyślił, uśmiechnął lub wzruszył. Napiszcie o tym. Podajcie tytuł książki, jej autora i uzasadnijcie (najwyżej w dziesięciu – piętnastu zdaniach) dlaczego ta książka jest dla Was ważna. Wypowiedzi można przesyłać do 10 kwietnia. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Piszcie na adres: bogumila.wik@op.pl lub bogumila.pierzchanowska@speg.pl . Pod tymi adresami czekam też na wszystkie pytania, wątpliwości. Chętnie z Wami porozmawiam. Życzę dużo spokoju i pogody ducha (mimo wszystko).

 

Kochani Rodzice, w ostatnich dniach spadły na Was dodatkowe obowiązki. Nie zapominajcie jednak, że książka, wspólne czytanie poprawiają nastrój, pomagają zapomnieć o problemach. Tak do czytania dzieciom przekonuje profesor Grzegorz Leszczyński, wielki znawca literatury dla dzieci. 

https://www.youtube.com/watchv=foB_xgPhm9c&fbclid=IwAR1jQqwyeVxDGjYpcdZm9sJJMOg05eXIaN9N2hJWVlFjmzopYEwQPGofW-U

Bogumiła Pierzchanowska

 


 

   BIBLIOTEKA POLECA


Kochani, czas kwarantanny domowej warto mądrze wykorzystać. Wiele osób wypożyczyło w środę lektury (i tak trzeba je przeczytać), ale i wiele innych ciekawych książek, więc nuda nie powinna nikomu towarzyszyć. Może się okazać, że książki nie tylko zagospodarują Wasz wolny czas, ale spowodują uśmiech, skłonią do myślenia, wzruszą…

Wszystkim, którzy nie zdążyli wypożyczyć lektur, polecam stronę Wolne Lektury. To taka biblioteka internetowa, która funkcjonuje przez 24 godziny na dobę. Znajdują się tam książki oraz audiobooki. Jeśli ktoś ma jakieś braki lekturowe, a nie zdążył książki wypożyczyć, może z zasobów biblioteki skorzystać. Wyszukałam dla Was kilka podstawowych tytułów.

 

Klasy 1-3

 

H. Ch. Andersen „Brzydkie kaczątko”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/brzydkie-kaczatko/

H. Ch. Andersen „Calineczka”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/calineczka/

H. Ch. Andersen „Dziewczynka z zapałkami”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziewczynka-z-zapalkami/

J. Duszyńska „Cudaczek Wyśmiewaczek

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/duszynska-cudaczek-wysmiewaczek/

E. T. A. Hoffmann „Dziadek do orzechów”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/hoffmann-dziadek-do-orzechow/

 

Klasa 4

J. i W. Grimm „Roszpunka”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/roszpunka/

J. i W. Grimm „Król Drozdobrody”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krol-drozdobrody/

 

Klasa 5

H. Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy/

F. H. Burnett „Tajemniczy ogród”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod/

 

Klasa 6

M. Twain „Przygody Tomka Sawyera”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/przygody-tomka-sawyera/

 

Klasa 7

A. Fredro„Zemsta”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zemsta/

J. Słowacki „Balladyna”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna/

 

Klasa 8

H. Sienkiewicz „Latarnik”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/latarnik/

A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/

H. Sienkiewicz „Quo vadis”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/quo-vadis/   

 

Jak dodatkowo urozmaicić sobie ten niespodziewanie wolny czas? TVP Kultura przygotowała interesującą ofertę dla młodszych i starszych (w tym ekranizacje lektur), zatem polecam:

 
PONIEDZIAŁEK
12:10 - "Kamizelka"
13:00 - "Pinokio"
16:25 - "W pustyni i w puszczy" - odc.1

WTOREK
13:00 - "Klub Włóczykija i tajemnica dziadka Hieronima"
15:50 - "W pustyni i w puszczy" - odc. 2

ŚRODA
15:55 - "W pustyni i w puszczy" -  odc. 3

CZWARTEK
13:00 - "Katarynka"
13:25 - "Antek"
15:35 - "W pustyni i w puszczy" - odc. 4

PIĄTEK
16:15 - "Mały Książę" (film animowany).


Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Kolejne informacje przekażę 20 marca. Do jak najszybszego zobaczenia!!!  

Bogumiła Pierzchanowska