BIBLIOTEKA POLECA

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Kochani, zapraszam do wspólnego świętowania Dnia Języka Ojczystego, który jest obchodzony 21 lutego. Proponuje Wam nie tylko jeden skromniutki dzień, ale - tydzień! Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku, by podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata oraz potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień. Jest to niezwykle ważne, bo poprawne mówienie świadczy nie tylko o naszej kulturze, ale i patriotyzmie. Czy wiecie, że od 1950 roku zanikło aż 250 języków? Języki zostały zapomniane, bo nikt się nimi nie posługiwał. Dbajmy o język polski i starajmy się nim poprawnie i pięknie mówić.
Z okazji święta zapraszam do wspólnej zabawy pod hasłem “Językowy zawrót głowy”. Wszystkie osoby, które włączą się do zabawy, otrzymają pochwały w dzienniku, a najbardziej aktywni – nagrody. Jestem bardzo ciekawa Waszych prac. Przysyłajcie je na mój adres w dzienniku elektronicznym:
bogumila.pierzchanowska@speg.pl


Zabawa 1
Wybierzcie najciekawsze, według was, polskie słowo. Napiszcie je na dużej kartce z bloku, zróbcie zdjęcie i przyślijcie. Moje ulubione słowo to “pajdka”, a wasze?


Zadanie 2
Czy wiecie, że literki “ą” i “ę” występują tylko w języku polskim? Są wyjątkowe, a my niestety często zapominamy o “ogonkach” podczas pisania. Pamiętajmy, by nie unikać polskich znaków!
Wybierzcie dowolne słowo, w którym występują literki “ą” albo “ę” i zilustrujcie je. Zróbcie zdjęcie pracy i wyślijcie na podany wcześniej adres.


Zadanie 3
Bawimy się przysłowiami. Wymyślcie zabawne zakończenie trzech przysłów.
- Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.
- Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść.
- Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada.
Tak przysłowia brzmią w wersji oryginalnej, spróbujcie je zmienić. Pobawcie się językiem.
• Gdzie dwóch się bije...
• Gdzie kucharek sześć...
• Kto pod kim dołki kopie...
Ja dokończyłam jedno z przysłów w następujący sposób: Kto pod kim dołki kopie, ma skopany ogródek. Zapraszam do zabawy. Prace przysyłajcie do końca lutego (czyli do niedzieli).


Pozdrawiam ciepło Pani Bogusia

 


 

Drodzy Ósmoklasiści, już niebawem będziecie pisali egzamin próbny. Czas na małą powtórkę. Myślę, że warto przypomnieć sobie utwory dotyczące drugiej wojny światowej. Obowiązkowo trzeba zajrzeć do następujących książek:

“Dywizjon 303”
https://www.youtube.com/watch?v=jbAS5ChPEGQ

“Kamienie na szaniec”
https://www.youtube.com/watch?v=nkB2qHzxyBU

Koniecznie musicie też wrócić do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przygotowałam dla Was kilka zdań na temat poety. To bardzo ważna postać w naszej literaturze.


Krzysztof Kamil Baczyński - poeta pokolenia Kolumbów

     22 stycznia obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, niezwykłego poety, którego życie, poezja i śmierć obrosły legendą.
Ukończył bardzo znane warszawskie liceum - “Batorego”. Jako ciekawostkę można uznać, że uczęszczał do jednej klasy z kolegami, którzy później wstąpili do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Wśród nich byli znani z kart „Kamieni na szaniec” Tadeusz „Zośka” Zawadzki, Jan „Rudy” Bytnar, Maciej Aleksy „Alek” Dawidowski.
     

     Kiedy wybuchła druga wojna światowa Baczyński miał 18 lat. Już wtedy pisał. Jego wiersze były niezwykle liryczne, ale i przepełnione grozą wojny; zarazem nawoływały do walki o wolną ojczyznę. Poeta nie uważał jednak poezji za swoje jedyne powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem, dlatego brał udział w walkach przeciwko Niemcom w okupowanej Warszawie. Starał się żyć pełnią, jakby przeczuwał, że nie będzie mu dane przeżyć wojny.
     

     W czasie okupacji Krzysztof Kamil Baczyński ożenił się z Barbarą Drabczyńską. Często mówiło się, że była to miłość idealna. Spotykał ją na tak zwanych wieczorach konspiracyjnych. Basia dostała od kogoś wiersze Krzysztofa, więc poznając go, wiedziała już jak zdolnym jest poetą.
     

     Krzysztof Kamil Baczyński zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 roku. Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. Barbara Baczyńska zmarła niecały miesiąc później - 1 września - w wyniku ran odniesionych podczas Powstania Warszawskiego. Na łożu śmierci ściskała w dłoniach tomik poezji swojego męża. Nie wiedziała, że Krzysztof już nie żyje.

   

   Wisława Szymborska, poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury poświeciła K. K. Baczyńskiemu piękny wiersz:


W biały dzień

Do pensjonatu w górach jeździłby,
na obiad do jadalni schodziłby,
na cztery świerki z gałęzi na gałąź
nie otrząsając z nich świeżego śniegu
zza stolika pod oknem patrzyłby.

Z bródką przyciętą w szpic,
łysawy, siwiejący, w okularach,
o pogrubiałych i znużonych rysach twarzy,
z brodawką na policzku i fałdzistym czołem,
jakby anielski marmur oblepiła ludzka glina -
a kiedy to się stało, sam nie wiedziałby,
bo przecież nie gwałtownie, ale pomalutku
zwyżkuje cena za to, że się nie umarło wcześniej
i również on tę cenę płaciłby.

O chrząstce ucha ledwie draśniętej pociskiem
- gdy głowa uchyliła się w ostatniej chwili -
"cholerne miałem szczęście" mawiałby.

Czekając aż podadzą rosół z makaronem
dziennik z bieżącą datą czytałby,
wielkie tytuły, ogłoszenia drobne,
albo bębnił palcami po białym obrusie,
a miałby używane od dawna dłonie
o spierzchłej skórze i wypukłych żyłach.

Czasami ktoś od progu wołałby:
"panie Baczyński, telefon do pana"
i nic dziwnego w tym nie byłoby,
że to on i że wstaje obciągając sweter
i bez pośpiechu rusza w stronę drzwi.

Rozmów na widok ten nie przerywanoby,
w pół gestu i w pół tchu nie zastyganoby,
bo zwykłe to zdarzenie, a szkoda, a szkoda,
jako zwykłe zdarzenie traktowanoby.


Posłuchajcie również piosenki, pochodzącej z filmu poświęconego Baczyńskiemu. Tekst utworu to fragment jego poematu “Szczęśliwe drogi”:


https://www.youtube.com/watch?v=brftyIVBy4c

Pozdrawiam ciepło. Pani Bogusia

 


 

Komiksowy zawrót głowy – spotkanie z bohaterami Papcio Chmiela


Papcio Chmiel [266x300]


Kochani!


Czy znacie Pana Henryka Jerzego Chmielewskiego, zwanego pieszczotliwie Papciem Chmielem? To on jest autorem "Tytusa, Romka i A'Tomka", cyklu komiksów czytanych od ponad 60 lat! Niedawno dobiegła nas smutna informacja o śmierci tego wyjątkowego twórcy, który zmarł 21 stycznia tego roku, mając 97 lat. Chciałabym Wam krótko przybliżyć jego życie.


Henryk Chmielewski urodził się w 1923 roku w Warszawie. Kiedy wybuchła II wojna światowa, miał tylko 16 lat. W 1944 roku, w sierpniu, jako "Jupiter" brał udział w Powstaniu Warszawskim. Karierę jako grafik rozpoczął w wojsku. Po wojnie pracował w wielu czasopismach dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim rysował.


Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek", która rozeszła się w łącznym nakładzie o niewyobrażalnej wręcz liczbie 11 milionów egzemplarzy. Historie te opowiadają o ciekawych, pełnych humoru, przygodach dwóch chłopców oraz przesympatycznej małpy. Do maja 2010 ukazało się aż 31 części serii komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek". Natomiast w 2009 roku ukazał się album zatytułowany "Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”, który w nieskomplikowany i niewymuszony sposób, z właściwym sobie humorem, przedstawia czytelnikom ten trudny moment naszej narodowej historii.


Tytusy [400x266]


Zapamiętamy go na pewno jak prawdziwego artystę, popularyzatora formy komiksu w Polsce, ale również jako niezwykle sympatycznego, pozytywnego i ciepłego człowieka. Wasi Rodzice (wiem to z opowieści) "zaczytywali" się w jego książkach. Ja sama pamiętam, jak czekałam na kolejne części komiksów i zawsze świetnie się przy nich bawiłam. Oto próbka humoru bohaterów:


„A’Tomek: No wiesz, tu bitwa, a ty sobie spokojnie jesz.
Tytus: Szkoda gorącej kaszy, którą leją na nas Krzyżacy.
Romek: Eee… przypalona.
Tytus: Przypaliła się w ogniu walki.”


W naszej szkolnej bibliotece są wszystkie części przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Polecam serdecznie. Przed wami cudowne chwile z bohaterami Papcia Chmiela. I jeszcze perełka dla wszystkich fanów komiksu. Oto pierwszy z dwóch odcinków serialu animowanego o Tytusie, Romku i A'Tomku. Filmy te są pierwszą ekranizacją komiksu i powstały w latach 1989-1990.


https://www.youtube.com/watch?v=GEasjRWWP2A 

 

Trzymajcie się zdrowo

Pani Bogusia

 


 

Obraz Gerd Altmann z Pixabay [640x128]

 

Mikołajkowe, czytelnicze prezenty

 

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Czy je czujecie? Co prawda jeszcze w moim domu nie pachną świerkową gałązką, ale.... piernikami. Sami dobrze widzicie, że aura za oknem absolutnie nie przypomina grudnia, ale patrząc w kalendarz, upewniam się, że już za dwa tygodnie święta. Magiczne, rodzinne, mam nadzieję, że spokojne i zdrowe. Tęskniąc za świąteczną atmosferą, postanowiłam przygotować pierniki. W całym domu pachnie korzennie. U Was jeszcze nie? Koniecznie zdecydujcie się na piernikowe wypieki. To zdecydowanie poprawia nastrój, a pierniki nie muszą być idealne (zapewniam, że moje takie nie są), wystarczy, że przygotowujecie je wspólnie, w domowej atmosferze.

 W szkolnej bibliotece już ustawiłam, tak jak co roku, świąteczny stroik i włączyłam lampki, które teraz łagodnie mrugają światełkami. Szkoda, że nie możecie tego zobaczyć... Postanowiłam jednak nie narzekać i zaproponować Wam kilka różnych książek w świątecznej atmosferze. Myślę, że się Wam spodobają i poprawią humor.

 “Wierzcie w Mikołaja” Lotta Olson - W tym roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nie przebiegają typowo. Choinki gubią igły, zanim trafią do domu, z wystawowych okien znikają świąteczne dekoracje, nawet najlepszym gospodyniom domowym nie udają się wypieki. Coś jest zdecydowanie nie tak, chociaż ludzie mają nadzieję, że te wydarzenia to zwykły zbieg okoliczności. Chyba jednak nie. Ktoś z premedytacją stara się, żeby w tym roku nie było świąt. Kto to jest? I najważniejsze: czy uda się go powstrzymać?

“Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewis - Nie jest to klasyczna opowieść o Bożym Narodzeniu, ale i w tej historii pojawia się Święty Mikołaj, by rozdać niesamowite prezenty. Pierwsza książka z serii o tajemniczej krainie zwanej Narnią jest pełna fantastycznych stworów, gadających zwierząt, zimowych krajobrazów oraz niesamowitych zwrotów akcji. Jest tu niepowtarzalny nastrój i okrutna królowa, która starszym czytelnikom przypomni Królową Śniegu. Zanim zaczniecie czytać, upewnijcie się tylko, że macie w domu odpowiednio dużą szafę. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po lekturze będziecie chcieli sprawdzić, co się znajduje z jej tyłu.

“Opowieść wigilijna” Charles Dickens - Zamknijcie na chwilę oczy. Za moment przeniesiemy się do obsypanego śniegiem Londynu. Jesteśmy w kantorze Ebenezera Scrooge’a. Wszyscy przygotowują się do świąt oprócz głównego bohatera, samotnego i zgorzkniałego człowieka, czerpiącego przyjemność z pomnażania majątku. Do czasu jednak... W wigilijną noc odwiedzają go trzy duchy. Wizyty mają pomóc mu otworzyć się na drugiego człowieka. Podróże jakie odbywa, pomagają zrozumieć, co w życiu jest najważniejsze, uświadamiają, kogo skrzywdził, co stracił, ale i dają nadzieję na lepsze jutro.

“Wigilia Małgorzaty” India Desjardin - Małgorzata lubi święta. Tylko nie widzi potrzeby, by spędzać je z rodziną. Wreszcie ma czas, by spokojnie obejrzeć ulubiony program w telewizji albo poczytać książkę. No i z domu nie trzeba wychodzić, a to też ma znaczenie. Co się jednak stanie, gdy nietypowy wigilijny posiłek Małgorzaty przerwie wizyta niespodziewanych i niepożądanych gości? Przeczytajcie koniecznie. Bardzo mądra i wzruszająca historia.

I na koniec baśń, którą zawsze czytam przed Bożym Narodzeniem. To “Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. Znacie, to koniecznie przeczytajcie jeszcze raz. Nie znacie – cudowne przeżycia przed Wami. Chociaż nie jest to baśń łatwa ani nie kończy się dobrze w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Przynosi jednak wiele wzruszeń, które każdego z nas czynią lepszym.

 

Na koniec, kolejny konkurs!!! Przypominam, że cały czas czekam na opowiadania kryminalne z Łąckiem w tle. Kilka już mam, są bardzo interesujące. Dzisiejszy konkurs jest bardzo prosty. Wymieńcie tytuły trzech książek, których treść jest w jakikolwiek sposób związana z Bożym Narodzeniem. Do każdego wymienionego tytułu proszę dodać jednozdaniowe uzasadnienie.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres: bogumila.pierzchanowska@speg.pl  

Trzy osoby, które najciekawiej uzasadnią swój wybór - zostaną nagrodzone.

 

Trzymajcie się ciepło - Pani Bogusia

 Obraz a hrefhttpspixabaycomplusersgraphicmamateam2641041utm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content1424831 GraphicMamateama z a hrefhttpspixabaycomplutm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content1424831 Pixabaya [200x202]


Kochani, wyglądam przez okno i już wiem, że najlepszym sposobem na najbliższe dni będzie przeczytanie dobrej książki kryminalnej lub detektywistycznej. Za chwilę Wam kilka polecę. Przyznam szczerze, że ja uwielbiam kryminały, zwłaszcza szwedzkie. Zanim jednak przejdę do wybranych przeze mnie tytułów, proszę, żebyście tekst przeczytali do końca. Mam dla Was dwie niespodzianki: detektywistyczną grę internetową i konkurs... Konkurs jest trochę nietypowy, ale myślę, że może się Wam spodobać. Aha, zwyciężczynią poprzedniego konkursu została Agatka Kikolska z 2a. Agatko, nagroda czeka na Ciebie!

          KLASYKA KRYMINAŁU - TO TRZEBA PRZECZYTAĆ!

Sherlocka Holmesa zna cały świat! Słynny detektyw wykorzystuje w śledztwach metodę dedukcji, bacznie obserwując swoich klientów i miejsca przestępstw. Holmes uwielbia nietypowe zagadki, dziwne tajemnicze zbrodnie. Koniecznie przeczytajcie o jego przygodach i razem rozwiążcie kryminalne zagadki. Oczywiście jest to propozycja dla trochę starszych czytelników.

Seria “Tropiciele złoczyńców”

Rudowłosy haker Patryk, kulturysta Filip oraz ich przywódczyni, śliczna i mądra Marta Patton, tropią groźnych przestępców, badają magiczne zjawiska i rozwiązują najbardziej skomplikowane zagadki. Bardzo często ocierają się o śmiertelne zagrożenie. Jednak ze wszystkich kłopotów wychodzą bez szwanku. Od kolejnych tomów z serii nie można się wręcz oderwać. Polecam serdecznie.

“Niesamowity dwór”

Przygody Pana Samochodzika to obowiązkowa lektura wielbicieli sensacji. Poznajcie dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od poszukiwanie skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości. Tym razem udajemy się do starego dworu. Pan Samochodzik obejmuje posadę kustosza nowo powstałego muzeum. Musi nie tylko przeprowadzić szczegółową inwentaryzację, ale też zmierzyć się z grasującymi we dworze duchami.

          COŚ DLA MŁODSZYCH CZYTELNIKÓW

Seria “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” - to seria książek, których akcja rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby. Maja i Lasse chodzą do tej samej klasy, a w wolnych chwilach prowadzą niewielkie biuro detektywistyczne. Każdy tom serii to odrębna całość i można je czytać w dowolnej kolejności, ale ja polecam zacząć od “Tajemnicy diamentów”. Wtedy dowiecie się, dlaczego biuro powstało i jaką pierwszą sprawę mali detektywi rozwiązali. Powiem Wam tylko, że do Mai i Lassego przychodzi najbogatszy człowiek w mieście, właściciel sklepu jubilerskiego, z którego właśnie skradziono cenne diamenty. Policja jest bezradna, ale do akcji wkracza biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Zagadka zostanie oczywiście rozwiązana, ale... No resztę musicie przeczytać sami.

Moi drodzy, a teraz obiecana niespodzianka (właściwie dwie). 17 listopada odbyła się premiera niezwykłej gry internetowej “Śledztwo w bibliotece – wirtualny escape room”, stworzonej przez Bibliotekę Publiczną im. Z. Rumla w Warszawie. Można dołączyć do tej zabawy pod linkiem:

https://view.genial.ly/5f744ce8a077a5143b511774/interactive-content-sledztwo-w-bibliotece 

Proponuję Wam też nowy konkurs na opowiadanie kryminalne, którego akcja rozgrywa się w Łącku lub najbliższej okolicy. Wystarczy dobrze przemyślana zagadka kryminalna, śledztwo i zaskakujące zakończenie, by stać się pisarzem. Zachęcam do myślenia i pisania, a na Wasze opowiadania czekam do końca grudnia. Proszę piszcie, pytajcie i kontaktujcie się pod adresem: bogumila.pierzchanowska.speg@op.pl

Przypominam też, że zbiory biblioteki szkolnej są dla Was dostępne w czasie nauki on-line. Pozdrawiam serdecznie.

Pani Bogusia

 


 

Obraz a hrefhttpspixabaycompluserspezibear526143utm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content1776015 Pezibeara z a hrefhttpspixabaycomplutm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content1776015 Pixabaya [400x133] 


Jesień... Szara, smutna i deszczowa. Pamiętacie jeszcze lato? Wakacje? Wydaje się jakby to było wczoraj.  Czas pędzi i oto wchodzimy w najmniej lubianą porę roku: coraz dłuższe wieczory, poważną naukę, grubsze swetry...

Będzie gorzej?  Absolutnie nie! Jesień to przecież nie tylko deszcz, długie wieczory, ale i kolorowe liście szeleszczące pod nogami, zapach ziemniaków pieczonych w ogniskach, promienie słońca zaglądające przez nitki pajęczyny. Jeszcze będzie pięknie i bezpiecznie. A długie wieczory? Można je poświecić na rodzinne spotykania przy herbacie malinowej, układanie puzzli, oglądanie ciekawych filmów i koniecznie,,, CZYTANIE. Powiem Wam, że to mój sposób na wszystkie troski i poważne problemy. Na jesienne chandry przepisuję Wam receptę w postaci dobrej książki. A ponieważ 1. października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, proponuję Wam kilka książek, których akcja rozgrywa się właśnie w bibliotece.

“Atramentowe serce” Cornelia Funke

Mortimer Folchart mieszka ze swoją córką Meggie w wynajętym domu i zajmuje się naprawą starych książek. To spokojne życie zmienia się, gdy pewnej nocy, przed domem, pojawi się tajemnicza postać. Od tej chwili rozpoczyna się przygoda, w której bohaterowie książkowi walczą i spiskują przeciwko Mortimerowi i jego córce, i nikt już na pewno nie wie, co jest rzeczywistością, a co fikcją literacką.

“Arka Czasu” Marcin Szczygielski

Rafał mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, nie ma żadnych przyjaciół i cały czas siedzi w domu. Jego dziadek chodzi po mieście i gra na skrzypcach, by zarobić na życie. Chłopiec może wychodzić tylko do biblioteki. Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu książkę “Wehikuł czasu”, która na zawsze odmieni życie chłopca.

“Księgowir” Paul Glennon

Norman ma jedenaście lat i bardzo lubi czytać. Pewnego dnia zaczyna obgryzać okładkę ulubionej książki i nagle... budzi się w jej wnętrzu. Tajemniczy wir przenosi go kolejno do powieści, które czytają członkowie jego rodziny. Czy Normanowi uda się uporządkować wszystkie historie i wrócić do normalnego życia? A może tajemnicza siła na zawsze uwięzi go między stronami książek?

“Zagadka biblioteki” Zofia Staniszewska

Z bibliotecznej gabloty, zamykanej na klucz, ginie tajemniczy dokument. Mela i Ignacy postanawiają pomóc swojej mamie, która pracuje w bibliotece, odzyskać dokument. Czy wystarczy im sprytu i spostrzegawczości, by rozwiązać zagadkę? Przeczytajcie koniecznie.

 

To tylko kilka tytułów książek, których akcja rozgrywa się w bibliotece. Jest ich znacznie więcej i dlatego:

 OGŁASZAM KONKURS!!!

Trzy pierwsze osoby, które podadzą tytuł dowolnej książki związanej z biblioteką, czytaniem, literaturą, otrzymają nagrody - oczywiście książki. Czekam niecierpliwie na Wasze odpowiedzi pod adresem: bogumila.pierzchanowska@speg.pl

Trzymajcie się zdrowo. Może być tylko lepiej. Pani Bogusia

   

Obraz a hrefhttpspixabaycomplusersopenclipartvectors30363utm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content160174 OpenClipartVectorsa z a hrefhttpspixabaycomplutm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content160174 Pixabaya [119x234]


Drodzy Czytelnicy, Kochane Czytelniczki!

Pozwólcie, że tym razem przywitam jako pierwszych -chłopców. Chyba wiecie, dlaczego? Tak, tak 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Może mniej hucznie niż zazwyczaj, ale życzenia kierujemy równie serdeczne. Z tej okazji chciałabym Wam przypomnieć LITERACKICH SUPERCHŁOPAKÓW, czyli najpopularniejszych chłopięcych bohaterów literackich. Jest ich całkiem sporo. Każdy z nich jest inny, przeżywa niebezpieczne lub zabawne przygody, problemy i radości. Niemniej książki o nich czyta się z prawdziwą przyjemnością. Jeśli nie wszystkie tytuły znacie, zapraszam do szkolnej biblioteki na spotkanie z Nimi.

AUGIE

Augie, bohater książki R. J. Palacino “Cudowny chłopak” urodził się ze zdeformowaną twarzą na skutek bardzo rzadkiej choroby genetycznej. Marzy, by zostać kosmonautą i przez cały czas nosi na głowie hełm. To za nim ukrywa swoją prawdziwą twarz. Przychodzi czas, kiedy musi iść do publicznej szkoły. Jak tam sobie poradzi? Czy spotka kolegów? Rodzice i siostra bardzo Go kochają, ale czy ich miłość wystarczy, by poradzić sobie z nowymi wyzwaniami? Serdecznie polecam. Przyznam, że uroniłam niejedną łzę.

HARRY POTTER

Chłopiec dowiaduje się pewnego dnia, że jest czarodziejem. Trafia do Hogwartu - szkoły pełnej magii, tajemnicy, dziwnych stworzeń, duchów i zwariowanych nauczycieli. Uczestniczy w lekcjach magii, otwiera drzwi do komnaty tajemnic, poznaje wspaniałych przyjaciół, a także dowiaduje się, skąd wzięła się na jego czole dziwna blizna. Ktoś jeszcze nie czytał? Zazdroszczę!

KAROLEK

Słyszysz imię Karolek i od razu wiesz, że przy nim pojawia się określenie KOSZMARNY... Tak o Karolku mówią rodzice, brat - Doskonały Damianek, nauczycielka pani Kat-Toporska, koleżanka Wredna Wandzia i wszystkie osoby, które miały szczęście (lub też nie) spotkać na swojej drodze chłopca, który organicznie nie znosi szkoły, uwielbia czytać komiksy i ciągle zdarzają mu się niesamowite i zabawne przygody.

MIKOŁAJEK

To kolejny chłopiec, który opowiada w serii książeko swojej szkole, zwariowanych kolegach i domowych kłopotach. Mikołajek jest prawdziwym chłopakiem! Kłóci się, bawi, wygłupia i bije: z Euzebiuszem, Rufusem, Gotfrydem, Maksencjuszem, Kleofasem i Joachimem (z Alcestem i Ananiaszem nie, bo pierwszy na pewno je drugie śniadanie i nie ma czasu na wygłupy, a drugi ma okulary na nosie i nie można go bić tak często, jak by się chciało).

PERCY

Percy Jackson, nigdy nie spodziewał się, że może być kimś niezwykłym. Młody, sympatyczny, ale bardzo zakompleksiony, mając dwanaście lat dowiaduje się, że jest potomkiem samego Posejdona! I na dodatek półbogiem! W pierwszej chwili nie może w to uwierzyć: przecież przez całe życie był wychowywany przez kochaną matkę i okrutnego ojczyma. Nie różnił się od swoich rówieśników, a tu nagle taka niespodzianka. Od tej chwili już nic nie będzie takie samo.

WILL

Jest bohaterem serii powieści fantastycznych “Zwiadowcy” Johna Flanagana. Piętnastoletni Will marzy, by zostać rycerzem, ale los jest przewrotny i chłopiec zostaje zwiadowcą. Przed nim wiele niebezpiecznych i trudnych wypraw. Inteligencja, spryt i wytrwałość pomogą mu przetrwać trudne chwile, ale czy osiągnie wymarzony cel?

 

A które chłopięce postaci literackie Wy najbardziej lubicie? Napiszcie na adres: bogumila.pierzchanowska.speg@op.pl
Najciekawsze wypowiedzi nagrodzę. Pozdrawiam serdecznie Pani Bogusia

 Witam w nowym roku szkolnym.

 

Cieszę się, że po tak długiej przerwie możemy spotkać się w szkole i bibliotece „na żywo”. Jestem przekonana, że będzie to rok pełen nowych czytelniczych odkryć, fascynujących lektur i ciekawych bibliotecznych konkursów. Serdecznie zapraszam do odwiedzania szkolnej biblioteki – oczywiście według nowych zasad!!! Postaram się jednak, żebyście czuli się tu dobrze i bezpiecznie. Na początek roku szkolnego dedykuję wszystkim myśl Ani z Zielonego Wzgórza:

 

„Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa.

Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów”.

 

Wrzesień to nie tylko nowy rok szkolny. 1 września 2020 roku obchodziliśmy 81 rocznicę wybuchu II wojny światowej. To był bardzo trudny czas dla naszego kraju i całego świata. Wojna trwała pięć lat i pochłonęła wiele istnień ludzkich. Czym była wojna dla dzieci, jak ją odbierały? Najmłodszym czytelnikom polecam dwie książki, które o tym opowiadają. Możecie je wypożyczyć ze szkolnej biblioteki albo posłuchać audiobooków.

 

„Asiunia” Joanna Papuzińska

 

Główną bohaterką jest pięcioletnia Asiunia, która pewnego dnia traci swój dom. Jej mama znika, a dziewczynka musi iść do cudzego domu, gdzie jest obca pani, nieznane łóżeczko, a mleko trzeba pić z cudzego kubeczka. Wraz z rodzeństwem tuła się po obcych domach, aby wreszcie trafić do babci i tam, w domku letniskowym, doczekać do końca wojny. Książka jest bardzo wzruszająca, ale chociaż mówi o trudnych tematach, nie jest przepełniona smutkiem.

 

https://www.youtube.com/watch?v=0ZE2gnkkhB8

 

„Zaklęcie na W” Michał Rusinek

 

Mały chłopiec poznał pewne zaklęcie na „W”, które sprawia, że znikają kolory, robi się szaro, smutno, a dorośli ściszają głos, kiedy rozmawiają. Włodek miał iść do szkoły, ale zaczęła się wojna. Chłopiec dokładnie nie wie czym ona jest, ale myśli, że to zaklęcie czarnoksiężnika, który odmienił świat na gorsze. Czy tak rzeczywiście jest? Przeczytajcie, albo posłuchajcie audiobooka. Książkę czyta Zbigniew Zamachowski.

 

https://www.youtube.com/watch?v=GvbOyTJc1HE

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie. Pani Bogusia

 Książki na wakacje.

Kochani, czujecie ten zapach lipy, fali na jeziorze, poziomek znajdowanych na rozsłonecznionych polanach leśnych, kiełbasek pieczonych w ognisku? Tak, tak, zbliżają się wakacje. Są tuż na wyciągnięcie naszej dłoni. Dosłownie za chwilkę będziecie mogli beztrosko wsiąść na rower, by pojechać w nieznane, położyć się w cieniu jabłoni na kolorowym kocu i leniwe zjadać, kipiące od soku porzeczki, wykąpać się w jeziorze, oglądać rozgwieżdżone letnie niebo... Wakacyjnych atrakcji jest mnóstwo. Nie zapominajcie jednak o książkach. One też sprawią Wam ogromną przyjemność. Czytać można zawsze i wszędzie. Możemy się rozłożyć z książką na kwiecistej łące, położyć na hamaku z ulubioną lekturą, schronić się do domu, kiedy upał nie daje nam spokoju i w chłodnej kuchni wypić kompot z rabarbaru czytając ciekawą książkę. A co czytać? Mam dla Was kilka propozycji.

Z jakimi kolorami kojarzy się Wam lato? Mnie przede wszystkim z kolorem zielonym, niebieskim i żółtym. Proponuję trzy “kolorowe” książki na letnie dni.

Zielony – jak trawa, liście, korony drzew, leśny mech i “Sezon na zielone kasztany” Barbary Kosmowskiej. Jedenaście ciekawych historii młodych ludzi, którzy dopiero odkrywają swój świat i widzą, że nie zawsze jest on taki kolorowy, jak widzą to dorośli. Książka do przemyślenia i przeżycia.

Niebieski – jak niebo w bezchmurny dzień, tafla jeziora i “!3 ½ życia kapitana Niebieskiego Misia” Waltera Moersa. Główny bohater uprowadza nas w świat, którego nikt do tej pory nie zna. Nie ma takiej przygody, takiego miejsca, gdzie by nie trafił. Nic go nie ogranicza i wszystko jest możliwe - tylko nie nuda.

Żółty - jak piasek na plaży, słońce, kwiaty słonecznika i “Żółty brudnopis z różnościami”. Możesz w nim zapisać swoje myśli, emocje, spostrzeżenia, notatki. Przy okazji rozwiązywać łamigłówki, szyfry i zagadki. Polecam dla małych i dużych.

 

Chciałabym polecić też Wam książki, które zawsze czytałam w wakacje. Uwielbiam je i mam nadzieję, że i Wam sprawią wiele przyjemności. Oto moje propozycje:

“Gałka od łóżka” M. Norton - Trójka rodzeństwa zostaje obdarowana przez pewną kobietę niezwykłym talizmanem - tytułową “gałką od łóżka”. Dzięki niej mogą się nie tylko przenieść w przestrzeni, ale i czasie. Jakie przygody przeżyją? Przeczytajcie.

“Długi deszczowy tydzień” J. Broszkiewicz – Co można robić w wakacje, kiedy przez cały tydzień pada? O, bardzo dużo. Na przykład śledzić tajemniczą szajkę, która ma rzekomo kraść dzieła sztuki. Wynikną z tego... naprawdę zabawne zdarzenia.

“Wakacje z duchami” A. Bahdaj - Na zamku straszy. Nikt, co do tego nie ma wątpliwości. Trzech chłopców, którzy spędzają wakacje u cioci, postanawia dokładnie sprawdzić, co się dzieje na zamku. Przy okazji trafiają na pewną zagadkową historię.

“Nawiedzony dom” J. Chmielewska - Rodzina Chabrowiczów wprowadza się do domu w Warszawie. W drugiej części ich domu mieszka tajemnicza kobieta, która codziennie odbiera dziwne paczki. Rodzeństwo Janka i Paweł, wraz z psem Chabrem, planują wybadać przyczynę odwiedzin listonosza oraz dostać się do domu sąsiadki, bowiem uważają dom za... nawiedzony.

“Ida Sierpniowa” M. Musierowicz - Ida Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma niezwykle przystojnego wnuka. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów. A co wyniknie z uczucia do przecudnej urody wnuka starszego pana? Dziewczyny, koniecznie przeczytajcie.

 

Moi Kochani, dziękuję Wam za nasze czytelnicze (i nie tylko) spotkania. Życzę Wam wspaniałych wakacji. Korzystajcie ze wszystkich uroków lata, ale uważajcie na siebie. Trzymajcie się zdrowo i do jak najszybszego zobaczenia.

 

Pani Bogusia

 Dzień dobry moi drodzy.

Muszę się Wam przyznać, że nie doceniłam możliwości internetu. Nie zawsze mogłam zrozumieć, co Was tak w nim fascynuje? Dopiero w ostatnich tygodniach odkryłam, jak ogromne możliwości daje, ile można w nim odkryć ciekawych stron Poszukując inspiracji do kolejnych zajęć. natknęłam się na tzw. generatory napisów. I... utknęłam na kilka godzin. To świetna zabawa, dlatego chcę się z Wami moim “odkryciem” podzielić. W sieci jest wiele stron, które pomagają nam generować interesujące napisy. Pismo lustrzane? Tablica okulistyczna? Napisy na pasku TV? Nic łatwiejszego? Zapraszam na krótki przegląd. Chociaż nie jestem tak biegła w korzystaniu z internetu, jak Wy, udało mi się bez problemu napisy generować. Spróbujcie sami.

Typo z Polony

http://typo.polona.pl/pl/

 

W omawianym generatorze można przygotować krótkie napisy. Wystarczy wpisać w okienko dowolne słowa i zatwierdzić. Natychmiast pokazuje się napis (literki wycięte z gazet). Jeśli chcemy napis zachować na dłużej, wystarczy kliknąć “podziel się”, a następnie zapisać swoje dzieło w dowolnym miejscu (najwygodniej na pulpicie komputera).

 

Litery z gazety (RANSOMIZER)

http://www.ransomizer.com/

 

Bardzo porosty (intuicyjny) generator. Wybieramy dowolny tekst, zdanie, wpisujemy do ramki, którą widzicie na początku i zatwierdzamy. Jeśli chcecie tekst zachować na dłużej, pobieramy go jako obraz - image. Mnie udało się stworzyć taki:

 

grafika [600x344]

 

Generator tablicy okulistycznej

http://www.eyechartmaker.com/index.php

 

U dołu widzicie niewielkie okienko, do którego wpisujecie tekst (najwyżej 28 znaków). W przypadku tego generatora nie można używać polskich znaków. Po wpisaniu tekstu “klikamy” - make the chart i pobieramy obraz i mamy własną tablicę okulistyczną (osoby, które noszą okulary, doskonale  wiedzą jak wygląda).

 

Generator różnych napisów

https://www.textgiraffe.com/?fbclid=IwAR1PZzIXflup-7VuASMRI8FxTnYkxaEmYMCxi6htWV2I6iWTEX7QR68zI_k

 

Szablonów jest mnóstwo. W pasek można wpisać najwyżej 20 znaków i wybrać dowolny szablon, który następnie zatwierdzamy.

 

Na koniec proponuje Wam generator pisma lustrzanego:

https://www.flipyourtext.com/

 

W góry pasek wpisujemy wybrane zdanie. Zatwierdzamy klikając enter i już mamy kilka wzorów pisma odwróconego. Wybieramy dowolny, który może posłużyć nam podczas podchodów lub innych zabaw terenowych.

 

Polecam i życzę miłej zabawy.

 

Drodzy Ósmoklasiści, jesteście już zmęczeni wszelkimi powtórkami? Pomyślcie jednak, że do egzaminów pozostało tylko kilka dni, a potem rysuje się perspektywa wakacji. Wytrzymajcie jeszcze trochę. Do “ogródka” powtórek chciałabym dorzucić kilka słów przypomnienia na temat słowników języka polskiego. Wiem, wiem, że rzadko korzystacie z tych papierowych, jednak elementarną wiedzę na ich temat należy posiadać. PRZYPOMINAM: aby ze słowników korzystać, trzeba znać alfabet (tak uczyliście się go w pierwszej klasie)!

 

Słownik języka polskiego – informuje o zasobach języka polskiego i znaczeniu wyrazów. Można też w nim znaleźć informację o formach fleksyjnych wyrazów, połączeniach frazeologicznych, pisowni, zasięgu środowiskowym i stylistycznym wyrazów.

 

Słownik poprawnej polszczyzny - służy do doraźnego rozstrzygania wątpliwości językowych. Znajdziemy w nim informację dotyczące wyrazów i form mogących sprawić jakiekolwiek kłopoty użytkownikom języka polskiego.

 

Słownik wyrazów obcych - można w nim znaleźć wyjaśnienia wyrażeń, zwrotów i przysłów obcojęzycznych, znaczenie wyrazów zapożyczonych, a także informację z jakiego języka wyraz został zapożyczony.

 

Słownik wyrazów bliskoznacznych - składa się z dwóch części. W pierwszej znajdują się grupy synonimów ułożone alfabetycznie według haseł. W drugiej – alfabetyczny indeks wyrazów i zwrotów znajdujących się w grupach. Słownik informuje o liczbie synonimów danego wyrazu, powiązaniu ich z innymi wyrazami i zasięgu stosowania niektórych synonimów.

 

Słownik frazeologiczny – jest zbiorem definicji związków frazeologicznych. Przypominam, że związek frazeologiczny jest stałym połączeniem kilku wyrazów, którego znaczenie jest odmienne od sensu poszczególnych wyrazów w nim występujących, np. w gorącej wodzie kąpany - ktoś niecierpliwy, ranny ptaszek - ktoś, kto lubi wcześnie wstawać.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie. Trzymajcie się zdrowo. Pani Bogusia

 Kochane Dzieciaki.

Zbliża się Wasze święto – Dzień Dziecka. Oby ten dzień (i wszystkie następne) był dla Was piękny, pełen miłości i przyjaźni. Życzę wszystkim dzieciom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej. W podarunku przesyłam Wam wiersz Wandy Chotomskiej.

 

DAJCIE DZIECIOM SŁOŃCE

Kiedy dziecko śpiewa –

śpiewa cały świat.

 Cały świat piosenką jest,

śpiewa kot i śpiewa pies,

ptak na niebie, wiatr na drzewie,

 świerszcz na łące…

 Nawet kiedy pada deszcz,

 to ten deszczyk śpiewa też,

że po deszczu,

że po deszczu będzie słońce.

 

Kiedy dziecko tańczy –

 tańczy cały świat.

Z rudym kundlem czarny kot,

drzewa z niebem,

z ziemią płot,

ptak z obłokiem,

wiatr z motylem,

świerszcz na łące…

Cały świat ma tyle lat,

ile dzieci mają lat, te dzieciaki,

co do tańca wzięły słońce.

  

Kiedy dziecko płacze – płacze cały świat.

Kot ma oczy pełne łez,

 na podwórku płacze pies,

wiatr w kominie,

mysz pod miotłą,

świerszcz na łące.

O, jak słono od tych łez,

nawet cukier słony jest,

o, jak ciemno,

o jak zimno – gdzie jest słońce?

 

 Dajcie dzieciom słońce, żeby łez nie było,

Dajcie dzieciom słońce, dajcie dzieciom miłość.

Dajcie dzieciom słońce, całe słońce z nieba,

Żeby mogły tańczyć, mogły śpiewać.

 

Mam dla Was jeszcze jeden prezent - piękną baśń napisaną przez Annę German, znakomitą polską piosenkarkę. “Bajka o szybkim skrzydle”, chociaż napisana jest prostym językiem, mówi w bardzo piękny sposób o umiejętności kochania ludzi, lojalności, serdeczności, miłości. Proszę posłuchajcie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=5Ty9ZzOY6r4&feature=youtu.be

 

A teraz kilka cytatów, których bohaterami są dzieci.

 • “Dzieci są skrzydłami człowieka”. -przysłowie arabskie
 • „Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka”. Dante Alighieri
 • “Człowieka, który patrzy w oczy dziecka, uderza przede wszystkim ich niewinność: owa przejmująca niezdolność do kłamstwa, do zakładania maski czy chęci bycia kimś innym, niż jest”. Anthony de Mello
 • “Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”. Michel Quoist
 • “Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym”. Phil Bosmans
 • „Do­rośli nig­dy nie pot­ra­fią zro­zumieć. A dzieci bar­dzo męczy ko­nie­czność stałego objaśniania”. Antoine de Saint-Exupéry
 • „Naj­ważniej­szy obo­wiązek wo­bec dzieci to dać im szczęście”. Alen Baxton
 • „Człowiek, który ma dzieci, nie potrzebuje aniołów”. Graham Masterton

 

Znacie książkę A. A. Milne “Kubuś Puchatek”? Mam nadzieję, że tak. Zazdroszczę wszystkim, którzy mają lekturę jeszcze przed sobą. “Kubuś Puchatek” należy do tych książek, które można czytać wielokrotne. Za każdym razem znajdując coś innego. Ja, po kolejnej lekturze, znalazłam taką piękną rozmowę.

„- Puchatku?

- Tak, Prosiaczku?

- Nic – powiedział Prosiaczek, biorąc Puchatka za łapkę.

- Chciałem się tylko upewnić, że jesteś”.

 

Wydaje mi się, że ten cytat idealnie wpisuję się w Wasze święto. Mam nadzieję, że macie taką łapkę, którą możecie chwycić, kiedy jest bardzo dobrze albo trochę gorzej.

 

Drodzy Ósmoklasiści, dzisiaj krótka powtórka z gramatyki:

fonetyka

https://www.youtube.com/watch?v=sZiA8Jg_SBg

 

słowotwórstwo

https://www.youtube.com/watch?v=QHKcOaXsIco

 

fleksja

https://www.youtube.com/watch?v=lqit_i52vMg

 

składnia

https://www.youtube.com/watch?v=3x20Fjwpg2Y

 

Trzymajcie się zdrowo. Pani Bogusia

 Witam serdecznie.

Na początek chciałabym pogratulować zwycięzcom konkursu bibliotecznego “Pomieszanie z poplątaniem”. Porządek w tytułach książek, które podałam, przywrócili:

Agatka Kikolska Ic,

Amelka Pałczyńska IIa,

Kacper Piłat IIIb.


Znakomicie poradziliście sobie z zadaniem. Czekają na Was nagrody, które postaram się wręczyć jak najszybciej. Dziękuję wszystkim za udział w konkursie.

 

Przed nami ostatni tydzień maja, a co ważniejsze - najpiękniejsze święto w roku. 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Znacie piosenkę Wojciecha Młynarskiego “Nie ma jak u Mamy”? Jeśli nie, to posłuchajcie:

https://www.youtube.com/watch?v=LkJ6UBHlviw

 

Pamiętajcie, by w tym dniu szczególnie Mamę przytulić i ucałować. To najważniejsza osoba w Waszym życiu. Gdybyście szukali ciekawych cytatów do własnoręcznie wykonanej kartki lub laurki, to zebrałam dla Was kilka, moim zdaniem,najpiękniejszych:

 • „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę”.Matthew Arnold
 • „Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, żeby je dać swoim dzieciom”.Madeleine Delbrer
 • „Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce….Mama to szereg praw, niezłomnych „pójściów spać”, okropnych „proszę to włożyć”. Mama, to godziny odmierzone, żywot przyjemny, życzliwy, słoneczny”.Melchior Wańkowicz
 • “Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie”.JojoMoyes
 • “Nie pytajcie mnie, jak wyglądała moja matka: czy można opisać słońce? Z mamy promieniowało ciepło, siła, radość. Bardziej pamiętam te odczucia niż rysy jej twarzy. Przy niej śmiałem się i nic złego nie mogło misięprzytrafić”. E.E Schmitt
 • “Dom to wcale nie są ściany i sufity i podłogi, ale ręce naszej mamy.” A. Kamieńska

 

Chciałabym polecić Wam kilka książek, w których Mama jest główną bohaterką. Jeśli jeszcze ich nie znacie, koniecznie musicie przeczytać.

 

“Nasza mama czarodziejka” Joanna Papuzińska - Mama potrafi wszystko: dolepi z ciasta rożek księżycowi, który ułamał mu się podczas nocnej wędrówki, pokona olbrzyma, którego wszyscy się boją na podwórku, upierze brudną chmurkę, obroni smoka... Mama z książki jest prawdziwą czarodziejką, jak każda zresztą mama.

 

“Jak mama została Indianką” UlfStark- Główny bohater postanawia odciągnąć swoją mamę od smażenia kotletów i spędzić z nią cały dzień na zabawie. Mama, odnajduje w sobie małą dziewczynkę i przypomina, jak, będąc dzieckiem, bawiła się w Indian. Piękna i mądra książka, która przypomina wszystkim mamom, że czasami warto zostawić smażenie kotletów i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

 

“Opowieści dla najmłodszych” Renata Piątkowska - Przepiękny zbiór opowiadań o chłopcu i jego mamie. Jedno z moich ulubionych opowiadań to “Zapach mamy”. Główny bohater nie znosi, kiedy mama wyjeżdża w ważne delegacje. Niestety mama pracuje i musi czasami wyjechać. Pewnego dnia wpada na pewien pomysł... Jaki? Koniecznie przeczytajcie.

 

“Wszystkie moje mamy” Renata Piątkowska - Szymek musi mieszkać w dzielnicy, która jest otoczona murem. Jest ciągle głodny i przestraszony, Tęskni za swoim domem, tatą, dawnym życiem. Pewnego dnia do ich drzwi puka siostra Jolanta i namawia Jego mamę, żeby oddała Szymka, że tam, za murem, będzie bezpieczniejszy. Po latach Szymek dowiaduje się, że siostra Jolanta to Irena Sendlerowa, która od śmierci uratowała dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci.

 

“Włosy mamy” Gro Dahle- Emma ma wspaniałą dobrą mamę. Jej mama jest piękna, ma długie jasne włosy. Niestety mama Emmy jest ciągle smutna, leży na kanapie, nie przygotowuje śniadania, nie przytula córeczki. Okazje się, że ma depresję. Dziewczynka próbuje zrozumieć, co się dzieje. Książka jest piękna, ale dość trudna. Warto ją jednak przeczytać, bo daje nadzieję i pozwala oswoić trudne uczucia. Na długo pozostaje w pamięci.

 

“Opowiadania z Doliny Muminków” Tove Jansson – Znacie Mamę Muminka? W żadnej z książek o Muminkach nie jest główną bohaterką, ale chyba każdy ją pamięta. Jest cierpliwa, czuła, kochająca. Zawsze ma czas i robi najlepsze śniadania na świecie. Jej nieodłącznymi atrybutami są: fartuszek w paski i torebka. Jeśli jeszcze nie znacie Mamy Muminka, koniecznie przeczytajcie przynajmniej jeden tom z tego niezwykłego cyklu.

 

Zaproponowałam tylko kilka książek, w których Mama odgrywa główną rolę. Jest ich znacznie więcej. Może podacie własne tytuły? Czekam z niecierpliwością.

 

Kochani Ósmoklasiści, dzisiaj powtórka z mitologii, rodzajów literackich i coś jeszcze – na deser.

Co warto pamiętać z mitologii:

https://www.youtube.com/watch?v=qYQ6uPE1KNc

 

Rodzaje literackie:

https://www.youtube.com/watch?v=hyLsrMkoAy0

 

Wybrane tematy rozprawek:

https://www.youtube.com/watch?v=VTRI6JEN718

 

Trzymajcie się ciepło. Pozdrawiam. Pani Bogusia

 Witam serdecznie.

Tydzień Bibliotek, przebiegający pod hasłem “Zasmakuj w Bibliotece”, już za nami, ale nie minął czas atrakcji, jakie biblioteka Wam proponuje. Dla najmłodszych (uczniów klas I-III) mam ciekawy konkurs “Literackie pomieszanie z poplątaniem”. Przygotowałam 16 tytułów utworów dla dzieci, w których trochę pomieszałam i poplątałam. Oto one: “Czerwony berecik”, “O psie, który jeździł tramwajem”, “Oto jest Krysia”, “Dzieci pana Astronauty”, “Brzydkie kurczątko”, “Jak Marek został strażakiem”, “Kubuś Pluszatek”,  “Pirat i ja”, “Dzielny drewniany żołnierzyk”, “Pies w butach”, “Cukierku, ty psotniku”, “Księżniczka na ziarnku fasoli”, “Magiczna zagroda”, “Niesamowite przygody dwunastu skarpetek”, “Słoń Bimbalski”, “Doktor Dolittle i jego koty”. Już wiecie na czym będzie polegało Wasze zadanie? Tak, trzeba przywrócić porządek i podać prawidłowe tytuły. Trzy osoby, które jako pierwsze przyślą prawidłowe odpowiedzi - otrzymają nagrody niespodzianki. Zatem – do dzieła!!!  Mój adres: bogumila.pierzchanowska@speg.pl

 

Starszych uczniów naszej szkoły zapraszam do spenetrowania domowych biblioteczek w poszukiwaniu “książek z lamusa”.  Kto albo co to jest ten “lamus”? W dawnych domach, dworach i pałacach było to takie miejsce, w którym przechowywano stare i bardzo cenne przedmioty. Chciałaby dzisiaj polecić Wam kilka książek, które wydane były kilkadziesiąt, albo kilkanaście lat temu, a wciąż nic nie straciły ze swojej aktualności. Wszystkie tytuły, które dzisiaj przedstawię, czytałam z wypiekami na twarzy, a czasami z latarką pod kołdrą, kiedy mama po prostu kazała mi wyłączać światło. Zapytajcie o te książki Waszych Rodziców. Jestem pewna, że wiele z tych tytułów pamiętają.

 

“Pollyanna” E. H. Porter - świetna książka o dziewczynce, która do wszystkich przeciwności, które ją w życiu spotkały, podchodziła z niezmąconym spokojem i pogodą ducha. Doszukiwanie się pozytywów we wszystkich, nawet z pozoru nieprzyjemnych zdarzeniach, pozwoliło jej przetrwać najtrudniejsze momenty w życiu.

 

“Kwiat kalafiora” M. Musierowicz - to tylko jedna z książek pochodzących z cyklu “Jeżycjada” o rodzinie Borejków, przyznam, moja ulubiona. Główna bohaterka. Gabrysia Borejko, kiedy jej mama trafia niespodziewanie do szpitala, musi poradzić sobie z trzema siostrami, tatą, oderwanym od rzeczywistości filologiem klasycznym i pierwszą miłością do przystojnego, ale zadufanego w sobie Janusza Pyziaka. Książka mądra, pogodna, przepełniona niewymuszonym humorem.

 

“Tajemniczy opiekun” J. Webster - piękna opowieść o sile przyjaźni i miłości. Wszystkim, którzy w książkach szukają pocieszenia i potwierdzenia, że dobro zawsze zwycięża - serdecznie polecam.


“Pan Samochodziki i templariusze” Z. Nienacki - ta książka zawsze kojarzy mi się z wakacjami. Tytułowy Pan Samochodzik poszukuje skarbów, tym razem skarbów templariuszy, średniowiecznych rycerzy. Zaszyfrowane wskazówki prowadzą go na Mazury i do krzyżackiego zamku w Malborku. Czy znajdzie tam legendarne bogactwa? Musi się spieszyć, bo w tym samym czasie na łowy wyruszyli i inni, którym zależy, by skarb trafił w ich ręce.

 

“Podróż za jeden uśmiech” A. Bahdaj - kto nie marzy o wspaniałych wakacjach, podczas których można przeżyć nieprawdopodobne przygody, o których później będzie można opowiadać w szkole? Zupełny przypadek sprawił, że takie wakacje przeżyli prymus Duduś i jego mniej doskonały kolega Poldek. Wystarczyło tylko, że nie wsiedli do pociągu, który miał ich zawieźć na Hel. A co było dalej... Koniecznie przeczytajcie

 

“Wielka, większa i największa” J. Broszkiewicz – gdy w radiu rozbrzmiewa tajemniczy komunikat, a stary samochód, stojący na podwórku, daje tajemnicze znaki, Ika i Groszek wiedzą: to nie będzie kolejne nudne popołudnie. W ten sposób rozpoczyna się seria przygód, która zaprowadzi parę przyjaciół w zupełnie niesamowite miejsca, a każda przygoda będzie większa od poprzedniej.

 

Kochani, znalazłam też dla Was grę “Czy znasz lektury szkolne”? Sprawdźcie swoją wiedzę:

https://wordwall.net/pl/resource/1943354/polski/czy-znasz-lektury-szkolne

 

Drodzy Ósmoklasiści, lektury już przeczytane, bohaterowie, motywy utrwalone. Teraz czas na przypomnienie, jak prawidłowo pisać opowiadanie, rozprawkę, recenzję. Oto krótkie wskazówki, na pewno się przydadzą!

 

Opowiadanie:

https://www.youtube.com/watch?v=eBPnGisAG6Q

 

Rozprawka:

https://www.youtube.com/watch?v=8BMacJ3RM8c

 

Recenzja:

https://www.youtube.com/watch?v=p2_CTWkxcX0

 

Dbajcie o siebie. Pozdrawiam serdecznie.

Pani Bogusia

 Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie.

Wiecie, że w dniach 8-15 maja obchodzimy TYDZIEŃ BIBLIOTEK? Niektórzy wiedzą, bo już w piątek dostałam kilka miłych wiadomości. Kacper, Natalia, Oliwia, Kasia - dziękuję za życzenia! Oczywiście z racji tego Święta będę Was szczególnie namawiała do zasmakowania w czytaniu. Zacznijmy jednak przewrotnie od hasła, które pojawiło się w spocie reklamującym czytanie - “NIE CZYTAJ! CHYBA NIE CHCESZ BYĆ INTELIGENTNY?”. Spot, pokazuje sceny, w którym występujący artyści wyrywają książki z rąk osobom odwiedzającym bibliotekę, podstawiają nogi, przekonują, że w czasie czytania można się skaleczyć w palec kartką papieru, a poza tym to czytać nie warto, bo w końcu ktoś kiedyś książkę zekranizuje i w ogóle przekonują, że czytanie nie jest dobrym pomysłem na życie. Dopiero w ostatniej scenie wybitny aktor Andrzej Seweryn przekonuje, że jednak warto czytać więcej. Zresztą, zobaczcie sami:

https://www.youtube.com/watch?v=KhrCozn5mi0

 

Kochani, brakuje mi naszych rozmów o książkach! Bardzo lubię te sytuacje, kiedy prosicie o pomoc w wyborze książki, a potem na jej temat rozmawiamy. Czasami polecana książka Wam się podobała, czasami nie, ale ważne, że czytacie. Ponieważ mam ograniczoną możliwość podpowiadania Wam, co teraz warto przeczytać, znalazłam kilka videoblogów o książkach.  Koniecznie do nich zajrzyjcie – zabawa znakomita!!! Szczególnie uroczy jest  videoblog ukrywający się pod tytułem Zaksiążkowane. Dwie przesympatyczne siostry kochają książki i z entuzjazmem o tym mówią. W ich wypowiedziach jest dużo radości, chociaż dziewczyny nie stronią od wypowiedzi krytycznych. Powiem szczerze - pokochałam ich kanał. Jestem przekonana, że i Wam się spodoba:

https://www.youtube.com/watch?v=CJWHIzNxLg0

 

Warto też zajrzeć do:

 • Bookbook ,,Dzieci polecają”

https://www.youtube.com/watch?v=oEWM3jNlXAs

 • Książkowy poradnik prezentowy

https://www.youtube.com/watch?v=fc9EqkNW-cE

 • Książki rządzą  (przeznaczony dla trochę starszych uczniów)

https://www.youtube.com/channel/UChxHoOukvKnWpxq8MLsf7ag

 

A co Wy polecacie, co ostatnio ciekawego przeczytaliście? Proszę dzielcie się swoimi literackimi odkryciami, podpowiadajcie, co warto przeczytać?

 

Na koniec kilka ciekawostek o książkach. Czy wiecie, że:

 • Polski pisarz - Józef Ignacy Kraszewski jest światowym rekordzistą – napisał najwięcej książek - ponad 600 powieści.
 • Jedną z najdziwniejszych książek świata jest „Codex Seraphinianus”. Autor - Luigi Serafini, napisał ją w wymyślonym przez siebie języku. Książka w sposób encyklopedyczny opisuje nieistniejący świat.
 •  W Japonii wydano pachnącą książkę kucharską. Aby poznać zapach danej potrawy trzeba nadgarstkiem potrzeć stronę z przepisem.
 • Pierwsza książka napisana na maszynie to „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina .
 • Prezydent Stanów Zjednoczonych T. Roosevelt był prawdziwym „pożeraczem” książek. Czytał codziennie jedną książkę.

 

Kochani to tyle na dzisiaj. Żegnam się z Wami hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek: ”Zasmakuj w bibliotece”.  Za tydzień - 10 sposobów na zabawę z książką i kolejne porady dla ósmoklasistów.

 

Pani Bogusia

 Witam serdecznie.

Mam nadzieję, że trochę wypoczęliście podczas majówki? Za nami ważne święta państwowe. 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a dzień później - Święto Konstytucji 3 Maja.  Czy pamiętacie, co symbolizują nasze barwy narodowe: czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym dla najmłodszych uczniów:

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

 

Na pewno wielokrotnie zadawano Wam pytania, co to znaczy kochać Ojczyznę, być patriotą, dobrym Polakiem? Patriotą jest ten, kto zna dobrze język polski, czyta książki, jest uczciwy, pomaga innym, kibicuje polskim sportowcom, umie zaśpiewać hymn, jest tolerancyjny i zaangażowany w życie społeczne... Być patriotą to także interesować się historią. O niełatwej historii naszego państwa mówią legendy, czyli takie opowieści, które zawierają ziarenko prawdy. Przypomnijcie sobie kilka z nich:

“Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”

https://www.youtube.com/watch?v=MrXIw4fAvTQ

“Legenda o Piaście”

https://www.youtube.com/watch?v=kZa4Lk0-T9c

“Legenda o Popielu”

https://www.youtube.com/watch?v=kZa4Lk0-T9c

Niezmiennie zachęcam do czytania. Zarezerwujcie sobie codziennie trochę czasu na książkę. Taką zwyczajną, papierową. Na pewno oczy odpoczną Wam od ekranów komputerów, a i poziom stresu wyraźnie się obniży. Znawcom książek, a wiem, że wiele osób lubi czytać, proponuję błyskawiczny konkurs “Z jakiej książki pochodzi ten cytat?”. Przed Wami dziesięć znanych i mniej znanych cytatów z popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Odgadnijcie tytuły książek, z jakich pochodzą. Mile widziane jest też imię i nazwisko autora. Wśród osób, które do 6 maja nadeślą prawidłowe odpowiedzi, wylosuję nagrodę: grę planszową. Zapraszam do zabawy. Mój adres: bogumila.pierzchanowska@speg.pl

 1. “Piegi znakomicie działają na rozum i chronią od kataru”.
 2. “Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy, to jest zły uczynek. (…) Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy”.
 3. “Ta karczma Rzym się nazywa. Kładę areszt na Waszeci”.
 4. “Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”.
 5. “Aslan jest lwem. I to nie byle jakim lwem, ale Wielkim Lwem”.
 6. “Chociaż się urodziło między kaczkami, lecz z łabędziego jaja, więc i ono także łabędziem stać się musiało”.
 7. “Myślenie nie jest łatwe, ale można się do tego przyzwyczaić”.
 8. “Juto będzie nowy, długi dzień. Twój własny od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl”.
 9. “Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie się je czytać”.
 10. “Charakter ma równie ognisty, jak włosy”.

 

Drodzy Ósmoklasiści, mam dla Was kolejne linki do lektur obowiązkowych. Jestem pewna, że się przydadzą:

“Treny” J. Kochanowski

https://www.youtube.com/watch?v=oY3lD2mDtPU

“Żona modna” I. Krasicki

https://www.youtube.com/watch?v=YmXhwqsv47A

“Zemsta” A. Fredro

https://www.youtube.com/watch?v=qw1uX5b7r5g

“Dywizjon 303” A. Fiedler

https://www.youtube.com/watch?v=ULkIOWZRmrI

“Kamienie na szaniec” A. Kamiński

https://www.youtube.com/watchv=OkLxzuRXVcw&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew&index=18

“Ziele na kraterze” M. Wańkowicz

https://www.youtube.com/watch?v=pzQmG6sKP3c

“Tędy i owędy” M. Wańkowicz

https://www.youtube.com/watch?v=vRAH-k1jmPc

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie. Trzymajcie się zdrowo. Do szybkiego zobaczenia.

Pani Bogusia

 


 

Obraz a hrefhttpspixabaycompluserscongerdesign509903utm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content2304389 congerdesigna z a hrefhttpspixabaycomplutm_sourcelinkattributionamputm_mediumreferralamputm_campaignimageamputm_content2304389 Pixabaya [320x155]


Witam Was serdecznie.

Najpierw propozycja dla najmłodszych czytelników. Wiem, że uwielbiacie czytać baśnie. Ja również je kocham. Baśnie są tak popularne, bo tłumaczą świat, który, będąc dzieckiem, nie zawsze rozumiemy. Poza tym zawsze kończą się dobrze. Dobro jest nagrodzone, a zło ukarane. Ktoś kto lubi czytać baśnie – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo one nie obchodzą, kto wciąż się spieszy, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza. Mam dla Was piękną i dodającą otuchy baśń pt. „Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w chowanego”, napisaną przez Marię Maruszczyk. Opowieść jest dostępna tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&feature=youtu.be

 

Nie wiem, czy wszyscy zauważyliście, że 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Zaczęło się w Hiszpanii, gdzie Dzień Książki jest oficjalnym świętem od 1930 roku. W Katalonii  (prowincja Hiszpanii) 23 kwietnia jest dniem jej patrona - Świętego Jerzego. W tym dniu wszystkie kobiety otrzymują w prezencie czerwone róże, a same rozdają podarunki w postaci książek. W 1995 roku UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich na wniosek rządu Hiszpanii. UNESCO corocznie przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które najlepiej promuje książki i upowszechnia czytelnictwo. W 2016 roku tytuł Światowej Stolicy Książki otrzymał Wrocław. W tym samym roku Wrocław pełnił też funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Mam nadzieję, że poświęcacie trochę czasu na wspólne czytanie, rozmowy o ulubionych książkach? Dzielmy się książkami. One są dla nas wszystkich wielkim wsparciem, bo jak powiedział starożytny filozof Cyceron „Do szczęścia potrzeba człowiekowi ogrodu i książki”.

 

A teraz czas na rozwiązanie zagadki, którą poprzednio zadałam. Wiecie, kto popełnił przestępstwo? Otóż detektywi nie mieli najmniejszych trudności ze wskazaniem sprawcy. Był nim sąsiad, który twierdził, że odwiedzał pocztę, a przecież wiadomo, że poczta w niedzielę jest nieczynna. Jako pierwsza prawidłowo na zagadkę odpowiedziała Kinga Pałczyńska z klasy VIIIc. Kinga, nagroda na Ciebie czeka.

 

Drodzy Ósmoklasiści, wszystko wskazuje na to, że egzamin odbędzie się w czerwcu. Zdaję sobie sprawę, że bardzo się stresujecie. Chcę Wam trochę pomoc i przygotowałam powtórkę z lektur. Znalazłam kilka powtórkowych filmików (przygotowanych przez nauczycieli), dotyczących lektur obowiązkowych, żeby nikt już nie mylił autorów, imion bohaterów i głównych faktów  oraz pamiętał, do jakich utworów sięgać podczas poszukiwania przykładów na poparcie argumentów w rozprawkach:

 

1. „Quo vadis” H. Sienkiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=LItBAdfLuxM&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=24

 

2. „Latarnik” H. Sienkiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=uvssySf52Eg&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=7

 

3. „Dziady” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=PkrEoGnLaz0&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0+R_xbJew&index=8

 

4. „Pan Tadeusz” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=PkrEoGnLaz0&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0+R_xbJew&index=8

 

5. „Reduta Ordona” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=2xQTwPpjxPI&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=9

 

6. „Stepy akermańskie” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=J5hL3IybBnU&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R+_xbJew&index=28

 

7. „Świtezianka” A. Mickiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=M4BIBXwhw88&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0+R_xbJew&index=10

 

8. „Mały Książę” de Saint-Exupéry 

https://www.youtube.com/watch?v=PGEbLgZAjnY&list=RDCMUCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew&index=9

 

Kolejne powtórkowe filmy w naszym następnym spotkaniu. Trzymajcie się zdrowo.

 

Pani Bogusia

 Dzień dobry.

Czas, który przeżywamy sprzyja spotkaniom z książką, Proszę Was, nie zapominajcie o czytaniu. Na pewno w Waszych domach jest mnóstwo książek, na lekturę których wcześniej nie mieliście czasu. Zachęcam, by teraz po nie sięgnąć. Podzielcie się swoimi czytelniczymi odkryciami. Napiszcie, jaka książka zrobiła na Was największe wrażenie? Czekam na Wasze wypowiedzi.

 

Dla wszystkich uczniów mam propozycję nowego konkursu literackiego, zaproponowanego przez fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Fundacja ogłosiła konkurs „Siedzę w domu i piszę…” na opowiadanie o tematyce współczesnej. Opowiadanie musi być napisane samodzielnie, a tekst nigdzie wcześniej nie publikowany. Zachęcam do udziału. Szczegóły konkursu znajdziecie pod linkiem:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/konkurs-literacki-dla-dzieci-i-mlodziezy/

 

                Przygotowałam kilka ciekawostek o książkach. Czy wiecie, że?

 • Najdłuższą książką świata jest chiński słownik, wydany w liczbie 5020 tomów.
 • Najdroższą polską książką jest dzieło Mikołaja Kopernika „ O obrotach sfer niebieskich”. Kupiono ją za 100 tysięcy złotych.
 • Największy zbiór książek znajduje się w Bibliotece Kongresu w USA. Liczy 113 milionów egzemplarzy.
 •  Najwięcej czytelników jest w Czechach: 86% ludności tego kraju czyta książki.
 •  Najdłużej przetrzymywana przez czytelnika książka, została zwrócona do biblioteki Michigan po 47 latach.

 

Na koniec, mam dla Was pasjonującą zagadkę. Osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na adres: bogumila.pierzchanowska@speg.pl może liczyć na nagrodę, którą wręczę po naszym powrocie do szkoły. Zatem posłuchajcie.

 

W niedzielę rano dokonano przestępstwa. Podejrzani są mieszkańcy sąsiednich domów. Każdy z nich ma alibi, ale policja wie, kogo aresztować na podstawie tych informacji:

- sąsiad nr 1 gotował obiad

- sąsiad nr 2 robił pranie

- sąsiad nr 3 był na poczcie

- sąsiad nr 4 pielił warzywa w ogrodzie.

 

Kto popełnił przestępstwo i skąd policja wiedziała kogo ma aresztować?

Trzymajcie się ciepło. Pozdrawiam.

 

Pani Bogusia

 Witam serdecznie po świętach!!! Nie wiem, jak Wy, ale ja bardzo stęskniłam się za szkolnym gwarem. Na razie jednak pozostajemy w domu i staramy się jak najlepiej wykorzystać czas domowej kwarantanny. Dla najmłodszych (klasy I-III) znalazłam kilka ciekawych propozycji. Wiem, że uwielbiacie słuchać bajek. Oczywiście najpiękniej czytają Wasi Rodzice i Dziadkowie. Ale może chcielibyście posłuchać bajek czytanych przez Jakuba Błaszczykowskiego (tak, tak tego znakomitego piłkarza) lub aktora Łukasza Nowickiego? Jeśli tak, to odsyłam Was na stronę:

https://soundcloud.com/kulczykfoundation/sets,

gdzie znajdziecie „Mądre bajki z całego świata”. Polecam serdecznie. Wysłuchałam i bardzo mi się spodobały. Polecam też kilka nowych e-booków dla klas I-III. Prosiliście o nowości i oto one:

 

E. Amicis „Serce”  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/amicis-serce/

 

H. Ch. Andersen „Czerwone buciki” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/czerwone-buciki/

 

H. Ch. Andersen „Królowa Śniegu” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krolowa-sniegu/

 

H. Ch. Andersen „Matka” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/matka/

 

H. Ch. Andersen „Słowik” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/slowik/

 

Zapraszam Was również do odwiedzenia ciekawych stron z audiobookami.

 

Audio-Bajki.pl - tu odszukacie nagrania bajek dostępnych za darmo w serwisie YouTube.

 

Bajkowisko.pl – jest serwisem oferujący wiele nagrań bajek i audiobooków. Na stronie możecie za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

 

Na stronie Polskie Radio Dzieciom – znajdziecie zarejestrowane audycje radiowe zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

Pozdrawiam serdecznie. Trzymajcie się cieplutko i odzywajcie. Jestem ciekawa, jak spędzacie wolny czas? Przypominam też o konkursie na ilustrację do wybranej baśni Andersena.

Bogumiła Pierzchanowska

 Kochani, w czasie przymusowej kwarantanny nie zapominajmy o czytaniu. Na pewno w domowych biblioteczkach jest mnóstwo książek, których do tej pory nie przeczytaliście. Wiele osób wypożyczyło również książki ze szkolnej biblioteki. Znajdźcie taki moment w ciągu dnia, by sięgnąć po książki. To jedna z największych przyjemności, jaką mamy. Naprawdę!!! Może wprowadzicie modę na wspólne rodzinne czytanie? Może poczytacie Mamie, Tacie, młodszemu rodzeństwu? Zachęcam.

 

Poniżej prezentuje nowe linki do Waszych lektur. Wśród nich znajdziecie audiobooki, czyli takie książki, które można wysłuchać. Często czytane są przez znanych aktorów. Natomiast e-booki są to książki w formie elektronicznej, czyli możemy je czytać na ekranie komputerów, tabletów, telefonów lub na specjalnych czytnikach. Wiadomo, że nic nie zastąpi „prawdziwej” książki, ale w tych wyjątkowych okolicznościach można skorzystać i z takiej formy.

 

KLASY I-III

 

Audiobooki (lektury)

 

Calineczka https://www.youtube.com/watch?v=iqLgYvtD2zY 

Lokomotywa https://www.youtube.com/watch?v=sp-hXpPD4BU   

Oto jest Kasia https://www.youtube.com/watch?v=KjujKsYDRTE 

O psie, który jeździł koleją  https://www.youtube.com/watch?v=L6JJDiCN37c         

Słoń Trąbalski  https://www.youtube.com/watch?v=GGlSe0s-FYI  

 

E-booki (lektury)

Brzydkie Kaczątko https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/brzydkie-kaczatko/ 

Calineczka  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/calineczka/ 

 

KLASY IV - VIII

Audiobooki (lektury)

Ania z Zielonego Wzgórza https://www.youtube.com/watch?v=cUPFZQzxlT0 

Chłopcy z Placu Broni https://www.youtube.com/watch?v=zDWrQ45bVW0&t=66s 

Hobbit https://www.youtube.com/watch?v=SC5H39eBbyQ 

Katarynka https://www.youtube.com/watch?v=6swqbMOyy88 

Lew, czarownica i stara szafa https://www.youtube.com/watch?v=Lo04v4OU2bA 

Mały Książę https://www.youtube.com/watch?v=n0qBy3E7PqI  

Pamiętnik z powstania warszawskiego  https://www.youtube.com/watch?v=6UPXCXke_wU 

Pan Tadeusz https://www.youtube.com/watch?v=6kSI7jBczr8 

Przygody Tomka Sawyera  https://www.youtube.com/watch?v=8dWT6bn9cts  

Stary Człowiek i morze  https://www.youtube.com/watch?v=6NQgEheEb88 

W pustyni i w puszczy https://www.youtube.com/watch?v=4WyYOpnQNco 

 

E-booki (lektury)

Balladyna https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna/

Dziady cz.II https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziady/ 

Katarynka https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/katarynka/ 

Pan Tadeusz https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=pan+tadeusz 

W pustyni i w puszczy https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy/  

Zemsta https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zemsta/ 

 

Pozdrawiam serdecznie.

 


 

Kochani, czas domowej kwarantanny zdecydowanie nam się wydłużył. Trudno, musimy się dostosować, chociaż większość z nas na pewno wolałaby wrócić do szkoły. Pomyślcie, że jeszcze nieraz będzie narzekać na sprawdziany, klasówki i kartkówki. Na razie dzielnie zostajemy w domu i próbujemy mądrze wykorzystać ten czas. Na pewno pilnie pracujecie pod kierunkiem nauczycieli. Poważnym wsparciem są dla Was programy oferowane prze Telewizję Polską, W paśmie TVP Vod udostępniono cztery specjalne kolekcje zawierające materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów. Są tu kolekcje bajek, zekranizowane lektury, ciekawe programy. Warto do nich sięgać. Polecam!!! 1. Kolekcja dla dzieci „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i spektakle dla młodych widzów.

https://vod.tvp.pl/kolekcja/to-sie-nie-nudzi,47078659

 

2. Kolekcja z dziedziny kultury „Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów

https://vod.tvp.pl/kolekcja/kulturalny-rock-szkolny,47077594

 

3. Kolekcja z dziedziny historii „Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji

https://vod.tvp.pl/website/lekcje-historii,17345332

 

4. Kolekcja „Lektury na ekranie" – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

 

Przypominam uczniom z klas I-III o konkursie „Wyobraźnią malowane – znam to z baśni Andersena”. Konkurs polega na wykonaniu ilustracji (technika dowolna) do jednej z baśni Hansa Christiana Andersena. Wszyscy na pewno znacie: „Królową Śniegu”, „Dziewczynkę z zapałkami”, „Księżniczkę na ziarnku grochu”, „Brzydkie kaczątko”… Jest też wiele innych pięknych baśni Andersena, które warto poznać. Konkurs jest do tego doskonałą okazją. Zatem do dzieła: przeczytajcie baśń, wykonajcie ilustrację. Po powrocie do szkoły przynieście pracę do szkolnej biblioteki. Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody!!!

 

Dla uczniów z klas IV-VIII mam propozycję konkursu literackiego „Przeczytałam… Przeczytałem… Polecam…”. Każdy z na pewno przeczytał książkę, która zrobiła na nim duże wrażenie, przy której się zamyślił, uśmiechnął lub wzruszył. Napiszcie o tym. Podajcie tytuł książki, jej autora i uzasadnijcie (najwyżej w dziesięciu – piętnastu zdaniach) dlaczego ta książka jest dla Was ważna. Wypowiedzi można przesyłać do 10 kwietnia. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Piszcie na adres: bogumila.wik@op.pl lub bogumila.pierzchanowska@speg.pl . Pod tymi adresami czekam też na wszystkie pytania, wątpliwości. Chętnie z Wami porozmawiam. Życzę dużo spokoju i pogody ducha (mimo wszystko).

 

Kochani Rodzice, w ostatnich dniach spadły na Was dodatkowe obowiązki. Nie zapominajcie jednak, że książka, wspólne czytanie poprawiają nastrój, pomagają zapomnieć o problemach. Tak do czytania dzieciom przekonuje profesor Grzegorz Leszczyński, wielki znawca literatury dla dzieci. 

https://www.youtube.com/watchv=foB_xgPhm9c&fbclid=IwAR1jQqwyeVxDGjYpcdZm9sJJMOg05eXIaN9N2hJWVlFjmzopYEwQPGofW-U

Bogumiła Pierzchanowska

 


 

   BIBLIOTEKA POLECA


Kochani, czas kwarantanny domowej warto mądrze wykorzystać. Wiele osób wypożyczyło w środę lektury (i tak trzeba je przeczytać), ale i wiele innych ciekawych książek, więc nuda nie powinna nikomu towarzyszyć. Może się okazać, że książki nie tylko zagospodarują Wasz wolny czas, ale spowodują uśmiech, skłonią do myślenia, wzruszą…

Wszystkim, którzy nie zdążyli wypożyczyć lektur, polecam stronę Wolne Lektury. To taka biblioteka internetowa, która funkcjonuje przez 24 godziny na dobę. Znajdują się tam książki oraz audiobooki. Jeśli ktoś ma jakieś braki lekturowe, a nie zdążył książki wypożyczyć, może z zasobów biblioteki skorzystać. Wyszukałam dla Was kilka podstawowych tytułów.

 

Klasy 1-3

 

H. Ch. Andersen „Brzydkie kaczątko”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/brzydkie-kaczatko/

H. Ch. Andersen „Calineczka”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/calineczka/

H. Ch. Andersen „Dziewczynka z zapałkami”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziewczynka-z-zapalkami/

J. Duszyńska „Cudaczek Wyśmiewaczek

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/duszynska-cudaczek-wysmiewaczek/

E. T. A. Hoffmann „Dziadek do orzechów”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/hoffmann-dziadek-do-orzechow/

 

Klasa 4

J. i W. Grimm „Roszpunka”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/roszpunka/

J. i W. Grimm „Król Drozdobrody”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krol-drozdobrody/

 

Klasa 5

H. Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy/

F. H. Burnett „Tajemniczy ogród”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod/

 

Klasa 6

M. Twain „Przygody Tomka Sawyera”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/przygody-tomka-sawyera/

 

Klasa 7

A. Fredro„Zemsta”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zemsta/

J. Słowacki „Balladyna”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna/

 

Klasa 8

H. Sienkiewicz „Latarnik”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/latarnik/

A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/

H. Sienkiewicz „Quo vadis”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/quo-vadis/   

 

Jak dodatkowo urozmaicić sobie ten niespodziewanie wolny czas? TVP Kultura przygotowała interesującą ofertę dla młodszych i starszych (w tym ekranizacje lektur), zatem polecam:

 
PONIEDZIAŁEK
12:10 - "Kamizelka"
13:00 - "Pinokio"
16:25 - "W pustyni i w puszczy" - odc.1

WTOREK
13:00 - "Klub Włóczykija i tajemnica dziadka Hieronima"
15:50 - "W pustyni i w puszczy" - odc. 2

ŚRODA
15:55 - "W pustyni i w puszczy" -  odc. 3

CZWARTEK
13:00 - "Katarynka"
13:25 - "Antek"
15:35 - "W pustyni i w puszczy" - odc. 4

PIĄTEK
16:15 - "Mały Książę" (film animowany).


Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Kolejne informacje przekażę 20 marca. Do jak najszybszego zobaczenia!!!  

Bogumiła Pierzchanowska