12 listopada 2018 07:26 | Aktualności

"Godność, Wolność, Niepodległość" - gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (fotorelacja).

Tegoroczne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łącku. Następnie jej uczestnicy, prowadzeni przez Gminną Orkiestrę Dęta, przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, przedstawiciele władz samorządowych, gminnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń złożyli pod pomnikiem wieńce i zapalili znicze. Hołd obrońcom Ojczyzny i twórcom niepodległego Państwa oddali druhowie OSP, uruchamiając syreny wozów strażackich. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy Łąck, Pan Zbigniew Białecki. Przedstawił w nim historię gminy, podkreślając bohaterską postawę, obronę polskości i walkę jej mieszkańców w czasach niewoli. Wymienił także zmiany, jakie następowały od 1918 roku, a które przez długie lata miały wpływ na życie mieszkańców i rozwój regionu: powstanie Nadleśnictwa Łąck i Państwowego Stada Ogierów w Łącku, budowę linii kolejowej ze stacją w Łącku i pierwszej na Mazowszu asfaltowej drogi z Łącka do Sochaczewa. Pan wójt przypomniał także, że chociaż do Łącka docierały zaledwie echa wielkich historycznych wydarzeń, jednak były takie momenty w naszej historii, że to właśnie tutaj przez krótką chwilę „biło serce Polski”.

10 kwietnia 1921 r. zmierzał do Płocka Marszałek Józef Piłsudski, by odznaczyć miasto i jego obrońców Krzyżem Walecznych za bohaterską postawę w wojnie z bolszewikami w 1920 r. W drodze z Kutna do Gostynina zatrzymali go mieszkańcy Łącka. Leśnicy wznieśli na jego cześć bramę triumfalną. Witali go rolnicy, weterani i dzieci.

28 maja 1930 r.  Wizytując kilkanaście miejscowości województwa mazowieckiego, przybył do Gostynina Prezydent Ignacy Mościcki. To kolejna znana i ważna postać witana przez mieszkańców Łącka, przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń.

29 września 1938 r. władze miejskie Gostynina podjęły uchwałę w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa Marszałkowi Polski Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Było to związane z częstymi wizytami Marszałka w łąckim pałacu, siedzibie dyrekcji Stada Ogierów. Do czasu kampanii wrześniowej ‘39 roku Marszałek był jedną z najważniejszych osób w Polsce, Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych.

Od 7 września 1939 r. w pałacu kwaterował generał Władysław Anders, dowódca Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, broniącej w pierwszych dniach września odcinka Wisły między Dobrzyniem a Czerwińskiem. To stąd generał Anders wydawał rozkazy wysadzenia mostów na Wiśle. W skład dowodzonej przez niego Brygady wchodził stacjonujący w Płocku 4 pułk strzelców konnych, w którym służyło wielu mieszkańców naszych okolic.

Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy poświęconej czasom II RP. Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy i gminnych instytucji, a także dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników  Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego.

Niezapomniane wrażenia przyniósł Koncert Pieśni Patriotycznych zorganizowany w Hali Sportowej w Łącku, przygotowany przez dzieci z Samorządowego Przedszkola, Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej, uczniów Szkoły Podstawowej i chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości zakończyła Biesiada Legionowa przygotowana przez pracowników szkolnej kuchni  i  koła gospodyń wiejskich z Sendenia, Podlasia i Łącka.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania rodzinie doktora Józefa Szaberta, który kilkanaście lat temu podarował Szkole zbiór biblioteczny z okresu międzywojennego, paniom Zofii i Aleksandrze Szabert, a także panu Michałowi Wojnarowskiemu, za udostępnienie pamiątek związanych ze Stadem Ogierów; rodzinie Państwa Magierskich z Wincentowa i Państwa Kowalskich z Sendenia Małego, Pani Zofii Kowalczyk z Łącka, a także Pani Bogumile Tobocie z Płocka za pomoc w pozyskaniu wystawy poświęconej Marszałkowi Piłsudskiemu.

„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021”.

Przeczytano: 2012 razy. Wydrukuj|Do góry